| gigimuranus a întrebat:

Am o intrebare, prietena mea are 16 ani jumate si ar dorii sa fuga de acasa, astfel s-ar muta la mine. Daca tatal ei o cauta cu politia se poate intampla ceva daca ea decide sa plece si nu vrea sa se intoarca? Mai ales daca tatal ei n-o lasa nici sa paraseasca casa?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inainte de a face pasul respectiv atat ea, cat si tu, ar trebui sa va ganditi la cateva lucruri esentiale: daca are conditii bune la tine, daca parintii tai o vor, daca mutarea nu-i impiedica educatia si dezvoltarea. Abia daca o sa constatati ca toate raspunsurile sunt in sensul ca la tine i-ar fi mai bine decat la parintii ei, atunci sa se gandeasca la mutare.
Din punct de vedere legal politia nu poate interveni, daca a fost vointa ei neviciata si neinfluentata, nu s-a comis nici o infractiune ori contraventie. Pentru a obtine intoarcerea la domiciliul lor parintii ar trebui sa obtina o hotarare judecatoreasca de obligare a ei si sa dovedeasca tocmai ca, prin plecarea de acasa si mutarea la tine, ea isi primejduieste cresterea si educarea. Va sfatuiesc sa va ganditi bine si obiectiv, fara sentimentalisme, inainte de a lua o asemenea hotarare. Numai bine!

3 răspunsuri:
| NoNameJunior a răspuns:

Buna! Pai, daca tatal ei nu o lasa sa plece de acasa o va cauta cu politia. dupa se va supara si pe ea si iese scandal.Eu zic sa mai astepte pana la 18 ani cand se poate muta de acasa.Eu asa cred ca este bine.Bafta tie si prietenei tale!

| gigimuranus explică:

Politia poate face ceva daca ea refuza sa se intoarca acasa?

| gigimuranus explică:

Toate raspunsurile la intrebarile tale sunt pozitive, ai funda happy.