| AndreiAndreiPo15pa a întrebat:

Salutare TPU!
Am o intrebare, un vecin ma ameninta ca se duce la sectia de politie sa depuna plangere ca fac galagie noaptea, chiar fac galagie mai ascult muzica etc...
Puteti sa imi spuneti va rog ce as putea patii
Multumesc anticipat, dau funda!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti primii amenda, pentru tulburarea linistii publice.
Cumpara-ti o casca si asculta muzica in casca, ca nu-i normal sa asculti muzica tare, nici macar in timpul zilei.

"Contraventii in cazul faptelor de tulburare a linistii publice
Amenzile pentru savarsirea de fapte de tulburare a linistii publice pot sa varieze intre 100 lei si 6000 lei, in acord cu prevederile din Legea nr. 61/1991. Mai pot presupune retragerea autorizatiei de functionare pentru localuri publice si alte spatii in care s-au savarsit faptele prezentate mai sus, amendarea persoanelor juridice implicate, confiscarea de bunuri si lucruri care au fost implicate in savarsirea de fapte care dus la tulburarea linistii publice.

In cazul in care contraventiile care vizeaza tulburarea linistii publice prin muzica, zgomote, larma, organizarea de petreceri private in spatii publice fara autorizatie, se repeta intr-un interval de 24 de ore de la constatatea faptei, se vor aplica urmatoarele sanctiuni:

Amenda 500 lei – 1500 lei sau prestare 50-100 ore de activitati in folosul comunitatii pentru tulburarea linistii publice prin strigate, alarme, alte zgomote deranjante;
Amenda 2000 lei – 3000 lei sau prestare 70-120 ore de activitati in folosul comunitatii pentru tulburarea linistii locatarilor intre orele 22:00-8:00 si 13:00-14:00 prin zgomote, muzica data tare, larma;
Amenda 3000 lei – 6000 lei sau prestare 100-150 ore de activitati in folosul comunitatii pentru organizarea de petreceri private in corturi si alte tipuri de amenjari, in exterior, in apropierea imobilelor de locuinte si cu carater social, fara autorizatie si drept;
"Impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiilor prin care s-a aplicat sanctiunea amenzii se poate face plangere in termen de 15 zile de la comunicarea acestuia", art. 7, Legea nr. 61/1991">

suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa iti iei o amenda pe care o poți evita fiind civilizat si nemai deranjand vecinii noapte

| sierra1 a răspuns:

"fac galagie mai ascult muzica etc... Puteti sa imi spuneti va rog ce as putea patii (?!)"

pasul 2 ar fi să-ți spargă vecinu-tău geamurile apoi ăl de sus mai știe...

| Fatamuntilor a răspuns:

Trebuie respectata orele de liniste dupa orele 22! Primesti amenda.
E de bun simt sa respecti linistea locatarilor.
una e sa ai un copil care sa planga noaptea, alat sa asculti muzica noaptea ca asa vrei tu.

| Frank51 a răspuns:

Vezi de ce îmi place să stau la țară, primul vecin este la 30 de metri de mine laughing

O sa iei amenzi dacă nu te liniștești, asa e viața la bloc.

| Zuzu1991 a răspuns:

O sa primesti amenda, apoi una mai mare, si apoi una mai mare
ce ar fi sa investei banii aia intr-un device ABSOLUT MIRACULOS, care iti permite sa asculti muzica la maxim de iti bubuie urechile si totusi in acelasi timp sa te misti pe unde vrei si mai ales sa nu iti deranjezi vecinii
iar miracolul se numeste "casti wireless"...

| Yuoia a răspuns:

Esti culmea!
In loc sa nu mai faci galagie, in loc sa intrebi solutii de a ascula muzica fara sa-l deranjezi (castile cu sau fara fir sunt o solutie), tu intrebi ce poti pati.

| Panamax a răspuns:

Noaptea se aude orice.
Cam 2000 de lei este o ameda care se dubleaza daca ii mai cheama o data.
La noi in bloc orele de liniste sunt respectate cu sfintenie,deoarece am vecini civilizati, nu cocalari sau idioti.

| 2420 a răspuns:

Probabil prima dată vei primi avertisment, cel puțin așa ar fi normal