| Chrjsu21919 a întrebat:

Salutare TPU

Am terminat liceul in 2021 si am dat bacul in sesiunea 2. As vrea sa dau bacul din nou in sesiunea astea si am cateva intrebari.

1. Cat ar costa sa dau bacul din nou?
2. Care ar fi avantajele sa intru in sesiunea 1 fata de sesiunea 2?
3. Care este procesul de inscriere si se mai poate sa ma inscriu acum?
4. Am dat in 3 materii si am luat 5.6 la una. Se poate ca ei sa imi recunoasca nota respectiva si sa dau bacul la doar 2?

Multumesc de ajutor.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Pentru a doua oara nu costa nimic, doar incepand de la 3 ori costa.
2.Ar fi avantaje pentru prima sesiune ca ai materia mai proaspata si ca-l poti lua mai repede,
3.Inscrierea se face ca la sesiunea anterioara, nu s-a schimbat nimic si o faci cand o fac si elevii care termina acum liceul.
4. Daca soliciti nota de la materia respectiva iti va fi recunoscuta, in cererea de inscriere vei solicita expres sa-ti fie recunoscuta.

| Chrjsu21919 explică (pentru Ioandelasal):

Eu am inteles ca ai sanse mai mari sa intei la o universitate din sesiunea 1 ca sunt mai multe locuri? E adevarat?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Chrjsu21919):

Aproape sigur, avand in vedere ca dupa prima sesiune de admitere poate nu mai raman locuri, depinde si cati candidati sunt la fiecare facultate din cadrul universitatii.