| Coldea_Emi_2001 a întrebat:

Salutare TPU, aș dori să știu în baza cărei legi te poate amenda un polițist pentru un apel la 112 și unde să sun când găsesc lemne pregătite pentru un transport iegal, un transport de lemne noaptea sau când surprind pe cineva că taie lemne ilegal.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Exact, trebuie filmat pe ascuns, apoi făcut Tamtam la primărie, împreună cu un reprezentant al partidului verde.sau cu cât mai mulți localnici revoltați. Politia e de obicei mana în mana cu ei, căci cei de sus și-au primit comisioanele. sad și în cel mai rău caz vor sa rămână neutri, dar de obicei încearcă sa-ți astupe gura. (au încercat și pe taică-meu sa îl mituiasca când a făcut scandal și au reușit)
Eu nu m-as fi multumit, as fi cautat presa locala, poate asa mai știu de frica.

3 răspunsuri:
| DorelExpertu a răspuns:

Si tu de unde stii ca lemnele alea-s pentru transport ilegal fiule?
Esti paranormal sa stii daca respectivul va avea acte pe lemne sau nu?

Stai calm ca-s mana-n mana politia cu respectivii.
Doar aia mai mici sunt prinsi, sa fie dati ca model si sa nu le faca concurenta la aia mari, aia mari care fura la greu scapa fara problema.

| BububucatorulBubycus a răspuns:

Nr de la politie trebuie sa fie afisat pe geam -usa.la 112 trebuie sai prinda in fapt adica in flagrant pe loc dar daca pana vine ei fug si nu gasesc pe nimeni atunci poate sa te amendeze ca iai chemat degeaba...mai bine vorbesti cu ei si le povestesti ca stai la panda si ai chemi sai prinda, dar pot sa fie pe mana cu ei mai bine ai filmezi cu un parat sa ai probe

| Coldea_Emi_2001 explică (pentru BububucatorulBubycus):

Hotul a fost prins in flagrant
si chiar daca nu era prins ramaneau copacii taiati