| 6Anonim9 a întrebat:

Salutare!
De vreo 2 ani am in casa un termosemineu care incalzeste toata casa, foloseam doar lemne. Cum stiu daca poate functiona cu peleti? Nu gasesc cartea tehnica ca sa-mi dau seama.
Funda!

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Tehnic poate funcționa pe peleti, doar ca toata jmekeria la acele sobe este sistemul de alimentare, pe care evident tu nu il ai, altfel nu întrebai.
Daca eco simpla soba, e de preferat sa utilizezi brichete de rumeguș, care sunt practic același lucru, dar datorita dimensiunii se pretează alimentarii manuale a focului.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si de ce n-ar merge? In fond peletii sunt lemne tocate marunt si presate. Mai mult, cantitatea de fum scoasa de peleti este mult mai mica si capacitatea de incalzire mult mai mare. Nu-ti rebuie nici o instructiune!

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Salontanul):

Este adevărat ce spui tu, dar vezi ca și temperatura de ardere este mai mare la peleti. Asa ca dacă șemineul nu a fost prevazut și pentru acest tip de combustibil, s-ar putea sa nu reziste la o asemenea temperatura și se poate termina rău. De obicei încălzitoarele pe peleti au o construcție mult mai solida și straturi de materiale ignifuge la mijloc. De aceea sunt și atât de grele. Cel mai bine este sa se documenteze înainte de a folosi peletii.

| Salontanul a răspuns (pentru Alexandrionelu):

O fi! Eu raman la parerea ca nu se va intampla nimic.

| gabicoo a răspuns:

Caută cartea tehnică pe internet.

| Cadillac a răspuns:

Cauta pe semineu si trebuie sa scrie undeva modelul

| Cadillac a răspuns:

In principiu ar trebui mearga