| marianadriann a întrebat:

Salutare TPU as vrea sa stiu ce acte am nevoie pentru a locui si muncii in canada avand in vedere ca nu mai avem nevoie de viza.

2 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Fara viza nu ai dreptul de a munci si locui in Canada, nu poti merge decat ca turist. Daca nu respecti asta vei ajunge la puscarie si vei fi deportat inapoi in Romania.

| relian a răspuns:

Ai nevoie de un permis prin care, sau in care scrie ca ai drept de sedere si munca pe teritoriu Canadei pe o perioada determinata.De unde se ia acest permis? Ori obtii un contract de munca, ori esti la studii si ti se permite sa si lucrezi, ori emigrezi in Canada si obtii acel permis, apoi cetatenie.
Daca mergi in Canada ca si turist nu ai nici un drept, nu poti obtine nici un permis, doara ca ai ajuns acolo.Sa obtii odata ajuns acolo un contract de munca cred ca e mai greu decat daca l-ai obtine din RO.
Viza ca tu mergi sa vizitezi canada nu-ti da absolut nici un alt drept sau nici un drept, doara ca nu mai stai pe la ambasada sati curga mucii sa ti se puna o viza sa vizitezi Canada, aia e tot dreptul tau, in rest esti ca si inainte dea trece pe linga viza.
Cu alte cuvinte n-are a face scula cu prefectura cum se zice laughing Tu inainte luai viza de turist, acum te duci ca turist, deci care ar fi diferenta? Nici una.