| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua!
As avea nevoie de putina indrumare daca este posibil. Eu sunt cetatean roman iar logodnicul meu este cetatean egiptean. Am vrea ca el sa vina in Romania pentru a putea locui impreuna si eventual sa ne casatorim. Nu stiu cum se procedeaza si nici nu inteleg prea multe legat de obtinerea vizei si a permisului de lunga sedere.
Am trimis un mail ambasadei dar, datorita situatiei curente, ar putea obtine doar viza de reintregire a familiei. Mi-ati putea oferi putina indrumare sau informatii cu vedere la aceasta situatie? Logodna nu e oficiala, suntem intr-o relatie de aproape un an si eu am calatorit in Egipt. Am putea oferi vreo dovada a relatiei de termen lung avand in vedere situatia noastra?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți oferi această dovadă, doar pe baza unei declarații, trebuie să ai un înscris oficial, certificat de căsătorie, Astfel, de o manieră oarecare, ai nevoie să te căsătorești cu el, sub jurisdicție română sau egipteană.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Am inteles.
Va multumesc!

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce ai gasit la el? Are bani? De ce nu stai acolo in țara lui tu crezi ca el se va adapta aici in Romania? Ce varste ave ti? Cu cîti ani este mai mare decat tine? A mai fost casatorit? Are copii? Tu cum l ai cunoscut?

| anonimg a răspuns:

Logodna nu este căsătorie, și deci nu beneficiază de vreun drept așa cum beneficiază căsătoria.
Cel mult poți să îi faci chemare și să locuiască în România atât cât îi permite legile din ambele țări.
Sau să îi găsești de lucru și să vină ca muncitor, în mod legal.
Dar nu uita că musulmanii sunt oameni violenți din fire; și în orice țară ar fi, nevestele lor (soții nu vor fi) vor fi obligate să treacă la islam. Și viața lor socială va dispărea; nu vei mai avea privilegiul să mai ai prieteni. Iar dacă ajungi căsătorită în Egipt, nu va mai exista vreo instanța care să îți vină în ajutor.

| Ronald7 a răspuns:

Nu totul depinde de el trebuie sa mearga la ambasada rominiei sa ceara cetatenie romana pe urma trebuie sa isi faca buletin de Romania

| AmnaAdam a răspuns:

Cel mai usor e sa va casatoriti. Sper sa nu te ia doar pentru acte, ai mare grija! Sunt toti dulci si perfecti pana se vad cu actele in mana si dupa le vezi adevarata fata. Sper sa fi un caz fericit.