| HeLLp7 a întrebat:

As vrea sa va intreb daca pot da de permis de le varsta de 16 ani( categoria a1) stiu ca la categoria a1 sunt motocicletele de 125cc, dar nu stiu daca pot sa dau de la varsta asta. Pe unele site.uri scrie ca poti, pe altele scrie ca nu, nu mai inteleg nimic, ajutati.ma! Si daca pot imi recomandati niste motociclete de teren? Ofer funda!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti sustine examenarea pentru permis de categoria A1 de la 16 ani, bineinteles daca ai facut scoala de conducere, aceasta se poate incepe de la 15 ani si 9 luni.
Conform art.20 din OUG nr.195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
a) 16 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1;"