| Dragan_Marius-Cristian_1991 a întrebat:

Cam de o luna m-am angajat intro companie. In contract scrie ca perioada de proba este de 15 zile lucratoare(am mai mult de atat). De asemenea scrie ca in cazul in care doresc sa parasesc compania, trebuie sa anunt cu 20 zile inainte. Am primit o alta oferta din partea altei companii si mi s-a spus ca in primele 3 luni de contract pot pleca oricand de la actualul loc de munca. Ma poate lamuri cineva care este adevarul? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Adevarul este ca poti pleca oricand numai in perioada de proba. Dupa aceasta poti sa-ti dai demisia dar trebuie sa respecti perioada de preaviz prevazuta in CIM. Daca nu o respecti iti pot desface disciplinar contractul, pentru absente nemotivate.
Incearca sa te intelegi cu actualul angajator, acesta poate renunta la perioada de preaviz.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Doar in perioada de proba nu ai nevoie de preaviz. Odata ce ai trecut de acesta perioada esti obligat sa anunti cu 20 zile inainte. Oricum poti sa vb cu angajatorul poate renunta la ele.