| AngelinSchröder a întrebat:

Bună TPU ma confrunt cu angajarea nu ma pot angaja ma refuza toți din cauza ca sunt în registrat ca și director al unei companii da în tradevarma confrunt cu problemă financiara ca și start-up business sunt mic dar sunt înregistrat în uk am decis sa ma agnajez ca să pot sa investesc sunt singur în companie și sunt cât se poate de asumat și transparent, dar nu înțeleg totuși de ce sunt refuzat de alte companii sa pot fi un simplu angajat. Nu am probelme cu bănci sau cu institutii de poliție am cazier curat. Îmi doresc sa îmi susțin compania mea din munca proprie pana va da randare sau profit. Când aplic după doua zile oamenii sau angajatorii îmi lasă impresia de teama se feresc înainte eram ok sunt transparent pe google ca și director ba chiar unul ma făcut ciudat, sau ca mint și ca am alte interese acum chiar aștept părerile dvs chiar Contează mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu aplici ca simplu angajat pentru profesia pe care o stapanesti, sau in ce domeniu esti tu expert?
Elimina pozitia de director din CV-ul tau si aplica ca un simplu muncitor, pentru o pozitie simpla.

Din start, cand spui ca tu esti director, companiile nu vor sa te angajeze pentru ca salariul din start vrei sa fie mare, ori se stie ca vei pleca foarte repede, fiindca nici un director nu vrea sa munceasca ca un simplu angajat in compania altuia.

O alta cauza ar putea fi felul cum ti-ai scris CV-ul, cum l-ai structurat si ce profesie/ experinta ai pus acolo.

Nu le vorbesti sub nici o forma de compania ta care o ai si de faptul ca iti doresti sa-ti sustii compania personala, pana da randament, odata ce tu vrei sa te angajezi in alta parte, unde trebuie sa dai randament la firma la care muncesti.
Aici nici o firma nu te va angaja, fiindca odata ce ti-a iesit porumbelul asta din gura, nu vrea nimeni sa califice un om la locul de munca si ala sa se prefaca ca munceste, fiind interesat doar de propria lui afacere.

PS Din pagina ta de Fb nu mi-am dat seama daca ai avea o profesie sau ai fi expert in ceva anume, chiar sunt indusa in eroare cu multitudinea de joburi, de fapt anul si jobul, unul fara legatura cu altul.
https://www.facebook.com/schroder.angelin

| AngelinSchröder explică (pentru Violleta2022):

Apreciez răspunsul tău nu am spus nimic poate doar în CV mulțumesc pentru răspuns nu era necesar adresa mea de Facebook aici.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AngelinSchröder):

Mi-am adus aminte de un baiat cu facultate de design, terminata, care a venit la un interviu pentru constructie de website si care a mers foarte bine pana la un anumit punct, fiindca avea studii si stia sa lucreze cu programele cerute de noi, pana i-am pus intrebarea "unde s-ar vedea el peste 1 an si peste 5 ani".
Raspunsul lui ne-a socat pe toti, ne-a spus ca s-ar vedea intr-o companie unde sa faca el ce vrea, facand designul la mobile, la case, la masini, la ce isi doreste el... samd.
Evident ca i-am multumit de participarea la interviu si a fost primul sters de pe lista, fiindca nu avea sens sa angajam pe cineva cal el, care nu ar fi facut cu placere si daruire munca pentru care il angajam si mai mult, urma sa ne paraseasca imediat cum si-ar fi gasit ceva ce ii placea lui.

Ti-am dat exemplul asta, ca sa inveti ceva din el, fiindca atunci cand mergi la interviu nu te lauzi niciodata cu ce vrei tu sa faci in viitor, mai ales daca este total deviat de la profilul companiei unde aplici sa muncesti, dimpotriva, spui ca ti-ar place sa cresti in compania respectiva, sa ajungi o valoare pentru companie, practic minti un pic ca sa te vezi angajat, pana strangi banii atat de necesari, dupa care tanjesti acum.

| AngelinSchröder explică (pentru Violleta2022):

Înțeleg prefer de obicei sa fiu modest la angajare nu cer pre-a multe, încerc sa fiu cât mai diplomat și modest nu este necesar sa ma laud cu ceva ce cred ca nu își are rost pentru ca nimănui nu ii pasa dacă suntem directori sau profesori sau nu știu ce, dar ti-am dat funda pentru ca mi-se pare puțin relevant mesajul și am înțeles ceva din el în rest succes și va mulțumesc tuturor ca a-ți participat la întrebarea mea o zi plăcută va doresc

17 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu prea avem noi de unde sa stim ce faci tu la interviurile de joburi, dar daca te exprimi ca aici e destul de clar de ce te refuza, probabil nici ei nu inteleg ce vrei tu de fapt

| AngelinSchröder explică (pentru suntserios):

Salut apreciez mesajul tău, nu numa Reprezint ca director ei ma găsesc la un timp online și da poate din cauza CV și nu am spus ca sunt director unui angajator după un timp ei îmi spun ca mau găsit în sistem ca Dețin o campanie mica și ca de ce nu am mentionat? Desigur caut de munca ca om normal pentru ca nu mai am capital și încă nu am profit pentru ca încă proiectul este in progress

Răspuns utilizator avertizat
| mODIN a răspuns:

Cu mare dificultate, cred ca am inteles vag ce ai vrut sa spui. Probabil ai dificultati in a te angaja pentru ca se vede ca nu prea stapanesti limba.

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Daca iti doresti cu adevarat un job in Romania trebuie sa uiti partea cu firma ta si chestiunea cu directorul. Chiar nu cred ca este necesar sa specifici ceva despre asta.
Acum pare un joc pueril spre infantil.
Poate nu realizezi dar poti parea chiar ridicol.
Iti doresc succes si sa ti ideplinesti visul antreprenorial intr o zi.
Daca ai nevoie de job prezintă-te ca un om care-si doreste servici, nu ca unul care o face pe directorul fara soarta.
Deci, frumos, ca orice tanar care a avut experiențele lui pana la momentul prezent si acum doreste sa aiba un job deoarece trebuie sa aiba o activitate din care sa se intretina.
Daca tu nu spui despre povestea cu firma respectiva nu stie nimeni si nu au de unde sa afle.
Hai, ca eu cred ca ai inteligenta sa stii cum trebuie sa procedezi.
Succes mult si sa ti ideplinesti orice vis. ❤️

| AngelinSchröder explică (pentru ioana748):

Salut îmi pare rau pentru toți de aici ca întrebarea mea a avut un impact mai negativ și am dat impresii greșite, inteleg mesajul dvs nu m-am lăudat sau am mentionat asta decât doar aici la întrebarea mea, îți mulțumesc pentru mesaj. Apreciez, orice mesaj la întrebarea mea, sunt importante pentru mine

| ioana748 a răspuns (pentru AngelinSchröder):

Salut,
Nu este vorba de impact negativ, mai curand hazliu.
Incearca sa nu te mai gaseasca angajatorii, cel putin deocamdată.
Si tu sa ti vezi interesul si anume obtinerea unui job.
In tara noastră există si alta mentalitate din pacate.
Asa ca nu ai cum sa fii autentic si transparent caci s ar interpreta gresit.
Poate in alta tara, dar de preferat pentru inceput visul tau sa fie o taina.
Sa nu ti fure cineva ideea, nu de alta.
Mult succes❤️
,

| AngelinSchröder explică (pentru ioana748):

❤️ cu drag asa o sa fac, prefer sa muncesc de cât sa fac lucuri care nu sunt d Eminescu cum ar fi tâlharii sau alte chestii negative, oameni pot fura idei nu este o problema, atâta timp cât ești autentic creativ îndrăzneț mereu adaugi ceva în plus și un ajutor comunității din care noi facem parte nu am ideea de a deveni bogat desigur îmi doresc profit ca să ma pot întreține. Dar nimic mai mult uite sunt un tip foarte modest când vine vorba de finanțe dar ceea ce am gândit sa arătat mult mai sus de cât mine e ca atunci când te bați cun un monstrulet mai mare de cât tine acum trebuie ca toți sa facem fata eu iubesc arta antreprenoriala îmi place ca este vorba de creativitate și transparenta, nu e vorba doar de banuti este vorba de pasiune ceea ce pentru mine este minunat, sigur va deveni un succes doar ca sunt tânăr și nu știu pre-a multe uneori confuz dar acesta provocare ma disciplineaza și datorită vouă celor din comunitate mulțumesc și succes și vouă la fel, sa nu faceți ca mine dar sa faceți mai bine.

| ioana748 a răspuns (pentru AngelinSchröder):

Ei, fiecare cu provocarile lui. Multumesc pentru urari.
Esti Intr o faza a vietii in care te maturizezi. Experimentezi, caci esti tanar, este datoria ta sa incerci cat mai multe.
Unele ies, altele mai putin, important este sa te misti.
Iti doresc sa ti iasa proiectul si sa te simti implinit.
❤️

| KovacsB a răspuns:

Oricine isi poate deschide o firma si sa se creada director.
Dar sa o faci sa functioneze este mai complicat.
De ce ar angaja cineva un patron de firma falimentar?

| AngelinSchröder explică (pentru KovacsB):

Sigur oricine în titlu în acte ești direct woner fondator și director principal, nu m-am exprimat a asa la interviuri am fost sincer cu toți după un timp am fost depistat și mau făcut și ciudat dacă ești fondator asta nu sineamna ca nu poți munci și în alte domenii, cu un salariu minim atata timp cât te strofoci sa găsești soluții pentru fonduri sa îți continui activitatea care ai făcut-o, ma feresc de bănci și investitori

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Poți spune ca, muncind, exact asa (aceleasi domenii ) ai ajuns in punctul in care ti-ai facut si o firmă, dorind sa continui sa strangi bani pentru a-ti continua scopul pentru care muncesti, in asta investind tu. Problema ta si faptul ca pari dubios cand vrei sa te angajezi e ca, fiind patron tu ai un venit mare din afacerea asta, de ce vrei sa te angajezi pe 2000 de lei la ei? Tu nu esti patron atata timp cat firma ta nu produce nimic, nu ai acest venit ca sa fie greu de inteles de ce te angajezi la ei. Explică chestia asta ca decat ai o firma, esti patronul ei dar deocamdata nu produci nimic, singurul tau venit ar fi din locul asta de munca - (deci nu-ti dau ei 2000 lei pe luna si tu faci 10.000 de euro ca patron, neintelegand de ce vrei asta ).
dement - din cauza tipului de afacere?

| AngelinSchröder explică (pentru HUAWEHUAWE):

Salut da nu am am spus ca sunt director doar în CV Doar ca Fondator atata tot restul sunt profesiile mele și în ce ma ocup cel mai bine nu dau detalii prea multe, și da după o perioada fug fără a face nimic neclar sau inutil nu ma laud ca as fi unul nu doar este un titlu și atâta pana când afacerea nu obține vânzări marjă de profit și staff nu pot sa ma consider unul sunt încă în start-up și cam asta este, am nevoie de finanțe ca să îmi pot continua proiectul atâta am vrut sa cer părerea fiecăruia într-un mod mai rezonabil și confortabil mi-e înțeleg problema și teama angajatorilor acum