| Alfo a întrebat:

Salutare TPU, de curiozitate exista opțiunea de a lăsa sub protecție bunuri personale dacă ești plecat din țară și să le recuperezi după când te întorci înapoi? Mulțumesc anticipat

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de lucruri.
Daca este vorba de bani, bijuterii sau altceva marunt le poti lasa la o banca, intr-o caseta de valori.
Daca este vorba de lucruri mari, de ex. mobila, le-ai putea lasa intr-un depozit.

| darrio2007 a răspuns:

Tocmai la Politie ti-ai găsit? Ha, ha!
Nu exista asa ceva.

| Drake21 a răspuns:

Camere de supraveghere, si cheile le lasi la un prietenas m ai bun asa sau la rude

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

Sau angajezi 2 paznici

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

Da cel m ai bine 2 paznici + cheile la un prietenas sau rude sa verifice daca ai animale prin casa si camere de supraveghere

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

Si suni si tu m ai des sa vezi care i treaba

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

Este acum technologie instalezi camere si te uiti de pe telefon 24/24 la casa

| Alfo explică:

Ești: am uitat să precizez, dacă este posibil în secțiile de poliție acest lucru

| johnnny123 a răspuns (pentru Alfo):

Nu este treaba poliției să-ți ofere spațiu de depozitare și să-ți păzească ție bunurile cât timp ești plecat.
Pentru asta poți să închiriezi o casetă de valori.

| Alfo explică (pentru johnnny123):

Poți și de la secții sau din alte locuri?

| johnnny123 a răspuns (pentru Alfo):

De la ce "secții"? Ți-am mai spus: Secția de poliție nu este spațiul tău de depozitare cu pază.

Băncile oferă casete de valori pe care le poți închiria.

| anonim3248 a răspuns (pentru Alfo):

Cineva care are ceva - casă, fabrică, teren, o clădire părăsită - poate face contract de pază cu jandarmeria, poliția locală sau SRI și se păzește ce e acolo de angajați de la ăia.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim3248):

Hei prietene nu poate face nicio persoana fizica contract cu SRI sa-i pazeasca aia lantul de 200 grame de aur, biletele la ordin sau masina de 1 milion de eurowinking
Ar fi culmea!
Aceste institutii sunt la cheremul unor demnitari si oamenii cu functii inalte prin statut si norme, insa niciodata nu vor face comisione pentru niste oarecare chiar de ar fi persoane cu bani multi!
Unde se implica jandarmerie si asa mai departe ca de exemplu ii vezi la sectiile de votare este pentru ca exista o legatura intre institutiile statului!

| anonim3248 a răspuns (pentru Simpatic):

Se face contract între instituția x și persoana x sau firma x, nu e nici un comision cum crezi tu.