| IonutFz a întrebat:

Salutare TPU
Din cate am auzit si am văzut la tv cat de curând se va da o lege cu 10 clase pentru permis, problema este ca nu stiu când se va aplica si daca ma înscriu de acum ( înaintea legi ) ca de ex: mai este 1 luna pana se aplica legea si eu ma înscriu acum, eu voi prinde legea de acum si dosarul meu va fii acceptat sau mi se va lua in considerare cu legea cea noua, va rog frumos sa mi răspundeți, eu am 8 clase si îmi este teamă, vreau sa stiu cat mai detaliat si clar, mulțumesc, dau funda!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata nu exista conditii de studii pentru obtinerea permisului de conducere, important este sa stii citi si scrie.
Orice lege, cu exceptia legii penale si contraventionale mai favorabila, se aplica doar de la intrarea in vigoare, daca sustii examenul inainte de aplicarea ei nu ti se aplica si poti obtine permisul.
Daca nu obtii permisul pana la intrarea in vigoare a legii atunci se va aplica si nu vei mai putea sustine examinarea.

| Violleta2022 a răspuns:

Pai, nu te poti inscrie atat vreme cat lege nu-i data si intrata in vigoare!
Abia dupa ce legea este intra in functiune si ai terminat 10 clase, avand deja 16 ani impliniti (minim), poti sa depui actele pentru permis!

suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa mai dureze mult pana legea va intra in vigoare, asta daca va fi votata si promulgata. Si probabil acesta va fi valabila doar pentru cei care vor incepe scoala de soferi dupa data intrarii in vigoare

| pufulescu a răspuns:

Nu se va vota si aplica o asemenea lege pentru ca inseamna discriminare.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru pufulescu):

Daca ar fi dupa mine, ar trebui sa ai minim 12 clase ca sa poti obtine permisul de conducere. Prea au toti gibonii semiretardati drept de a conduce autovehicule, de aici si atatea accidente. Ar trebui sa se dea chiar si un test de IQ.

| jocker007 a răspuns:

N-ai carte, n-ai parte.