| IonelManoliu a întrebat:

Salutare, TPU!

Eu locuiesc in UK de 12 luni de zile și vreau să-mi ajut un prieten să se mute și el din România în UK.

Problema este că vine brexit-ul. Am înțeles că va intra în vigoare pe 31 ianuarie 2020. Vreau, dar doar cine este informat să îmi răspundă la două întrebări.

1. Care este data exactă a brexit-ului?
2. Cum va putea prietenul de care am spus să vină în Marea Britanie și să locuiască aici (întreb dacă brexit-ul va avea loc pe 31 ianuarie 2020)

Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Nu inseamna ca se aplica legile fix in ziua de 31 ianurie, va mai dura ceva timp.
Nimeni nu stie exact cum va afecta Brexit-ul romanii de acolo pentru ca inca nu se stie precis care sunt legile alea.

1 răspuns:
| vmalex21 a răspuns:

Va fi o perioadă de tranziție până la sfârșitul anului 2020.Totusi din cat am inteles de la multi care trăiesc în UK nu prea mai e viata asa de buna ca in urma cu cativa ani iar nationalismul de duzină se răsfrânge in special asupra străinilor din Europa de Est.Totusi daca prietenul tau are o calificare buna si sanse pe piata munci nu va avea probleme in a se stabili in UK.