| M12WTF a întrebat:

Salutare TPU! Exista domenii de activitate undeva anume ca in caz de război cu Rusia sa fii protejat și să-ți continui activitatea ta? Având un rol esențial în ceea ce faci? Mă refer a nu fi înrolat sau mobilizat în armată pe timp de război sau asediu.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In asemenea cazuri aproape toate domeniile concura la sprijinirea armatei, mai putin sau mai mult, cum sunt industria de armament, sanatatea, SRI, politia, transporturi, pompieri, etc.

| Simpatic a răspuns:

Deci teama ta este de a nu fi trimis sa lupti cu rusii

nu este de ras, cred ca jumatate dintre 'smecheri' vor pleca din tara la aflarea unei astfel de vesti si anume ca ar trebui sa se inroleze
stai linistit armata este mai ales pentru soldatii profesionisti! si lupta dupa cum ai observat nu se mai da la baioneta ci se bat "calculatoristii" intre ei, din drone!

cat despre ceea ce ai intrebat, s-a raspuns deja, sunt anumite meserii la stat care ofera "protectie" fata de inrolare.

bine ar fi sa nu avem treaba cu rusii, Privet tovarishchi laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

In fabrica de armament
in medicina
pompier
politist

| Korkodeln a răspuns:

Primar, deputat, senator...