| SorinCatalan a întrebat:

Salutare TPU,imi cer scuze de categorie dar vreau cat mai urgent sa stiu un lucru,mi-au fost furate din scara blocului o bicicleta si un carucior,nu stiu cine le-a furat si nu banuiesc pe nimeni, in zona in care stau mai sunt tigani care vin plus ca usa de la scara e stricata. Mi-a trecut prin cap sa fac o reclamatie la politie dar prietenii mi-au spus ca e in zadar pentru ca politia nu se implica daca bunurile nu valoreaza mai mult de 700 de lei, carucior si bicicleta valorau cam 400 de lei amandoua. As fi recunoscator daca as putea sa primesc nistre sfaturi. Va multumesc!

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Poți să depui o plângere la poliție, dar șansele de rezolvare sunt foarte aproape de zero. Și așa nu cred că-și văd capul de treabă din cauza borfașilor. Nu e vorba de sumă!
PS nu e musai să fie țiganii de vină. Sunt hoți de toate naționalitățile!
@neutrino: jandarmeria are atribuțiuni de menținere a ordinii publice, nu de pază a bunurilor private!

| neutrino a răspuns:

Cheama jandarmul, el este obligat sa vegheze asupra bunurilor private, chiar daca acestea nu aveau ce cauta in scara blocului!

| IonutStefan96 a răspuns (pentru neutrino):

Sa mori tu ca Jandarmul este obligat sa vegheze!
Jandarmeria Română (Inspectoratul General al Jandarmeriei Române - IGJR) este structura militară cu atribuții în menținerea și restabilirea ordinii și liniștii publice, transportul și paza valorilor, bunurilor și materialelor periculoase, cât și paza și apărarea obiectivelor de importanță deosebită. Jandarmeria Română este subordonată Ministerul Afacerilor Interne.

| neutrino a răspuns (pentru IonutStefan96):

Sa mori tu ca pietele din capitala nu sunt pline cu jandarmi care-I pazesc si acopera pe traficantii de tigari, telefoane, etc?

| IonutStefan96 a răspuns (pentru neutrino):

Ai citit bine intrebarea?
Aici este vorba de scara unui bloc! Furtu' s-a petrecut in scara! Asa ca jandarmi nu pazeste scari de bloc!

| neutrino a răspuns (pentru IonutStefan96):

Stai linistit domn jandarm! Daca ai fi inteles corect raspunsul, nu acesta era mesajul meu, dar nu poti cere mai mult unui jandarm. Dar uite, acum vin din piata: piata este plina cu jandarmi, politisti, tigari, telefoane si multe alte marfuri "la negru", inclusiv alimente. Nimeni nu se fereste, doar sunt bine paziti! Asa ca, ciocul mic, nu incerca sa ne prostesti in fata! Daca vrei sa vezi ceea ce faceti voi, te invit la un tur prin oras!

| IonutStefan96 a răspuns (pentru neutrino):

Vad ca ai probleme cu politia(displacere)!
O grupare de Jandarmi ca sa aresteze pe cei care vind tigari de contrabanda, trebu-i prinsi in fapt! Asa ca Domnu....neutrino nu vorbiti de perceptia unui Jandarm!

| AdevărulGolGoluţ a răspuns:

Sfatul meu e sa uiti de ele, e ca si cand ai lasa bani pe jos... Nimeni nu o sa stie cine ce cand. Cumpara-ti altele si data viitoare ai mai mare grija de bunurile tale. Noroc happy