| Rigbby a întrebat:

Salutare TPU, la dosarul de somaj trebuie niste acte de care am facut rost dar mai este unul "act de studii in care sa se mentioneze sesiunea" si nu stiu ce este si de unde sa fac rost, ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Act de studii in care sa se mentioneze sesiunea" = Diploma de BAC ( sau "Adeverinţă care atestă promovarea Examenului Naţional de Bacalaureat" )!
O primeşti de la liceul absolvit :)

Dacă vei urma o facultate/postliceală, atunci NU poţi cere/primi Ajutorul de şomaj ( nici măcar pe perioada verii )!

În rest, poţi solicita/primi ajutorul de şomaj dacă termini liceul/12 clase!
NU contează dacă promovezi sau nu ( ori dacă participi sau nu la ) examenele de BAC!

Data absolvirii cursurilor/liceului ( în anul şcolar 2014-2015 ) este data de 29 mai 2015.
De la această dată, ai la dispoziţie MAXIM 60 de zile pentru a te prezenta la AJOFM pentru luarea în evidenţă!
Apoi, după alte 60 de zile, TREBUIE să-ţi depui dosarul cu actele pentru ajutorul de şomaj.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.dolj.anofm.ro/Informare_absolventi.pdf

http://www.avocatnet.ro/......easta.html

Toate cele bune!

| Rigbby explică (pentru bursuc001):

Mersi, asa ma gandeam si eu, dar nu eram sigur, trebuia sa mi-o confirme cineva

| bursuc001 a răspuns (pentru Rigbby):

Cu plăcere happy

O zi frumoasă!

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De la liceul unde ai absolvit.Studiile pe care le ai in prezent.Greu de inteles?