| andrei28743 a întrebat:

Buna ziua, doresc sa vand un apartament dar nu stiu ce acte trebuie sa fac rost, ma puteți ajuta va rog?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand ai nevoie de ca esti proprietar si ai drept de vanzare:
- un extras de carte funciara, din care reiese ca esti proprietar
- cartea ta de identitate, prin care te legitimezi, ca esti proprietarul.

Daca le ai, atunci mai ai nevoie:
- certificat energetic
- ultimele facturi cu dovada achitarii la zi
- dovada achitarii cheltuielilor comne (daca stai la bloc sau in imobil cu parti- si cheltuieli comune)

| darrio2007 a răspuns:

Mergi la o firma de imobiliare. Iti vor spune ei cum se procedeaza.

| sierra1 a răspuns:

Ai contractul de pe numele tău?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ca sa il vinzi trebuie sa colaborezi cu o agentie imobiliara ei vin cu clienti la vizionare, dar in moimentul in care vinzi platesti comision la agentie, iar ca acte trebuie sa ai de la taxe si impozite energeticul cei de la agentia imobiliara o sa i ti spună ce acte trebuiesc, apartamentul este al tau? Sau mai este si altcineva co proprietar impreuna cu tine? Cîte camere are? Si cu ce pret il vinzi? Ca sa vinzi un apartament nu este usor deloc poti sa il pui si pe olx anuntul, dar pana il vinzi dureaza, trebuie sa fi dispus sa negociezi, nimeni nu i ti va da banii pe care îi vrei, toti cei care vin la vizionare vor incerca sa negocieze pretul, este in Bucuresti apartamentul?

| Lioana a răspuns:

Ai nevoie de:
- actul de dobandire al apartamentului. Depinde de modalitatea prin care ai dobandit apartamentul. Ex: certificat de moștenitor, contract notarial de vanzare-cumparare, donatie..., sentinta judecatoreasca ramasa definitiva, etc
- Daca in act nu e specificat ca pretul a fost achitat integral ai nevoie de dovada platii restului de pret.
-Certificat fiscal care adevereste ca sunt achitate la zi taxele si impozitele. Se scoate de la primarie.
- Adeverinta de la asociația de proprietari din care sa rezulte ca sunt platite la zi cheltuielile.
- Adeverinte de la gaz si curent, din care sa rezulte ca sunt achitate la zi facturile.
- Certificat energetic al apartamentului emis de un suditor energetic.
- Acte de identitate ale vanzatorilor
- Certificat de casatorie (daca e cazul)

| dinaprilie a răspuns:

La notariat iti spune. De principiul - actul de dabondire al imobilului, cadastru, intabulare, cert fiscal.

| NunuNini a răspuns:

Orice notar iti spune. Dar ai nevoie de certificatul fiscal nu mai vechi de 30 de zile, actul de proprietate si un extras de CF dupa care notarul va cere CF-ul la zi. Degeaba duci tu unul nou. Notarul are nevoie de unul in care sa vada ca nu s-a facut alta tranzactie in ultimile ore.