| LordCristobal a întrebat:

Salutare TPU!
Nu ar fi mai usor si echitabil ca Romania sa aiba un Parlament unicameral?
Cu actualul Parlament bicameral mie se pare ca e multa risipa de bani si procesul legislativ e foarte greoi, deciziile tari se iau trecand prin cele doua camere parlamentare.Si sa nu uitam ca avem prea multi parlamentari.
Voi ce credeti?
Ar trebui Romania sa aiba un Parlament unicameral sau sa ramana in actualul format?

Răspuns Câştigător
| stef87 a răspuns:

Initial cred, eam si eu ca unicameral ar fi ok, pentru ca oricum ii punem pe prosti degeaba acolo. Si numarul de ce atat de mare, ca oricum voteaza ca oile.
Apoi a sarit lumea ca stai, ca daca sunt 2 camere trece mai greu o prostie... da, dar si un proiect de lege bun trece mai greu, deci nu numarul ar fi problema ci continutul.
Ca de ce sa fie putini, ca mai usor manipulezi cativa prosti, dar daca sunt mai multi, s-o trezi unul sa tipe ca nu e ok... iarasi se poate si pe dos cand e vorba de ceva bine intentionat, deci nu numarul, ci continutul.

Ar trebui sa fie in primul rand test de competente, verificare financiara, sa nu te pomenesti cu fel si fel de incompatiblitati si fratii acolo, sa nu mai fie imuni si sa raspunda pentru fiecare silabuta scoasa pe gura, pentru fiecare tentativa de lege. Ai jurat? Pai hai sa platesti cu ce ar trebui sa platesti pentru ca incalci juramantul!
Ar trebui sa raspunda in fata cetatenilor pentru ce voteaza, te duci acolo cu hartia scrisa ca asa vrea grupul care te-a votat, nu partidul! Si oricand sa poata fi eliminati din post daca nu respecta voia populatiei pe care o reprezinta! Sa vad atunci cine mai are tupeu sa fie parlamentar, cand trebuie sa explice in fata a 100000 de oameni de ce s-a votat legea x si nu se fac drumuri si spitale si...

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea: Parlament bicameral dar cu scaderea numarului de parlamentari, respectiv la Senat cate 2 de judet si 6 la Bucuresti (am avea asa 88 de senatori) iar la Camera Deputatilor 1 deputat la 100.000 de locuitori (ar fi cca 190 deputati) si asa s-ar respecta si ce a hotarat referendumul cu 300 de parlamentari.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca dai un search pe Google vei gasi ca tarile mari, puternice au parlament bicameral. Ideea este ca legile care stau in spatele Parlamentului nu sunt bune si ca in camera "derutatilor" sunt prea multi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu.

Răspuns utilizator avertizat
| helpforyou a răspuns:

Sunt de acord cu mai putini parlamentari dar cu doua camere parlamentare.

| timidu89 a răspuns:

Prea multi parlamentari si nu e nevoie de 2 camere parerea mea. Sa ia bani degeaba? De cate ori nu am vazut la TV aratand 2-3 care dormeau in timpul unei sedinte

| Trixt3r a răspuns:

Parlamentul unicameral este cea mai proasta varianta, ar fi doar in avantajul minoritatilor. Parlamentul unicameral creaza decizii arbritare si o clasa politica poate domina prin asta, procesul electoral (alegerile) este(sunt) mai mult de forma si nu poate reprezenta o mare parte a vointei cetatenilor.

La noi, in cazul nostru in special - trebuie respectat referendumul cu 300 de parlamentari, din pacate decizia si dorinta votata de popor este ignorata pana si astazi din cauza coruptiei.