| Adina23585 a întrebat:

CE credeti, cum este mai bine sa fie Parlamentul Romaniei: unicameral sau bicameral? si de ce?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista argumente pro si contra pentru ambele variante. Parerea mea este ca ar fi destul si un parlament unicameral, fiind cu mult mai ieftin si s-ar adopta legile mai repede, poate ar fi si mai atenti la discutare si adoptare. Daca o lege ar fi gresita se poate face corectarea ei, inainte de promulgare, atat prin recurgere la Curtea Constitutionala cat si prin retrimiterea la Parlament de catre Presedinte. Numai bine!

2 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Mai bine sa nu mai fie deloc,ca si asa parazitii aia care il populeaza mananca banii prostimii[taxele, impozitele, etc]de pomana.

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Ciao! eu votez pentru bicameral! De Ce? Pentru ca in momentul in care una din camere ia o decizie (nu favorabila populatiei, sa zicem )poate cealalalta camera se opune si in felul acesta decizia respectiva poate nu mai este adoptata! Parearea mea!