| Villan_Ek_1994 a întrebat:

Salutare tpu.ro! Am nevoie de ajutor urgent va rog frumos.
Am facut o sesizare catre M.A.I si Inspectoratul Judetean de Politie si am primit un raspuns ca sesizarea mea a fost trimisa spre verificare/solutionare catre Biroul Direcţia de Combatere a Criminalităţii Organizate. Mai exact o persoana a luat un videoclip al meu si la postat pe pagina mea,eu cand l-am avut in pagina mea a fost doar la prieteni pentru ca in clip aparea o persoana care dansa si era in boxeri ( am limitat acecesu,ca sa nu fie vazut si de minori) am cerut persoanei respective sa stearga clipul si a refuzat,comentarii jignitoare, eu am facut captura de ecran de pe telefon cu numele profilului, comntariile si etc. Am scos la imprimanta imaginile si le-am trimis. Intrebarea mea este Cu ce se ocupa mai exact Direcţia de Combatere a Criminalităţii Organizate? Mentionez Clipul video este propietatea mea adica s-a folosit telefonul meu pentru creerea lui iar persoana care apare in el si-a dat acceptul s-o filmez cred ca asta ar insemna propietate privata ce nu este al meu este doar muzica din fundal adica nu am drepturi asupra ei. 1 Ce risca persoana care a postat cliupul pe pagina lui? 2 cu ce se ocupa Direcţia de Combatere a Criminalităţii Organizate. 3 Daca eu nu am postat acel videoclip Public pentru ca avea caracter cu tenta sexuala ( pentru ca persoana respectiva era imbracat nud adica doar in boxeri) ce riscuri legale pot avea.
Astept raspuns cat mai urgent.
Va multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De fapt plangerea ta a fost trimisa la Serviciul de Combatere a Criminalităţii Informatice, un serviciu din cadrul politiei ce are în competenţă prevenirea, investigarea si cercetarea criminalitatii informatice si care functioneaza in cadrul Directiei de Combatere a Criminalitatii Organizate.
Acest serviciu se ocupa de infractiunile informatice prevazute de Codul penal, in cazul tau ar putea fi vorba de transferul neautorizat de date.
Daca persoana din clip este majora nu risti nimic, nu este vorba de vreo infractiune.

| Villan_Ek_1994 explică (pentru Ioandelasal):

Da persoana din clip sunt chiar eu deci am 20 de ani asa ca... sper ca nu voi avea probleme din moent ce eu am avut clipul doar la prieteni, si toti/toate prietenii/prietenele au mai mult de 18 ani dar la el in pagina este postat public...

| bogdi9509 a răspuns:

1. Persoana respectiva risca doar o pedeapsa contraventionala daca se ajunge in instanta si va fi obligata sa scoata/stearga video-ul 2. De fapt e biroul de combatere tralalala BCCO, si se ocupa exact cum spune numele, combaterea criminalitatii organizate (de pila traficul de droguri) 3. Tu nu ai niciun risc daca persoana din clip nu te reclama.