| AlexCristi97 a întrebat:

Salutare tuturor! Am primit de curand o amenda abuziva pentru deranjarea linistii publice in valoare de 500 de lei. Am refuzat semnarea ei, mi-a venit acasa.

Pe ea este trecut ca nu am posibilitatea de a plati jumatate din valoarea amenzii, ma puteti ajuta sa inteleg de ce?

De asemenea, mentiunea mea nu este trecuta integral, iar desi aveam un martor a trecut ca "persoanele de fata refuza calitatea de martor". Pot contesta amenda cerand anularea ei pentru aceste date gresite?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legala acea mentiune, ca nu poti plati jumatate din minim in 15 zile de la data primirii procesului-verbal de contraventie.
Poti face plangere contraventionala la judecatorie, daca ai martori ca ai fost amendat pe nedrept, in maximum 15 zile de la data primirii p.-v.c.

Bula
| Bula a răspuns:

Dupa primirea procesului verbal, in 15 zile calendaristice poti plati jumatate din amenda (recunoscandu-ti vina) sau il poti contesta in instanta, dar nu e sigur ca vei castiga.
Vorbeste cu un avocat, el poate evalua din detalii sansele tale.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la un avocat si intreaba! Dupa legea din 2018 sunt 15 zile pentru achitarea a jumatate din amenda aplicata. Totusi trebuie achitata si apoi o poti contesta in instanta.

| Bizon95 a răspuns:

Poti sa o contesti, nu inseamna ca o sa si castigi
1. politistii se acopera intre ei
2. justitia ii acopera grupa mare
am avut ceva asemanator, am contestat, a fost chemat martor persoana cu care eram in litigiu, am castigat
dupa care FARA NICI UN TEMEI LEGAL, in tara asta se poate face recurs (asta e abuziv implicit, temei legal trebuie sa fie ceva care cel putin nu a fost prezentat la primul proces, ori ei nu au venit cu nimic de genul asta ci numai cu gargara) militia a facut recurs si au castigat... IMPLICIT

pentru ca daca ar fi pierdut, puteam fvte politistul pentru abuz in serviciu dovedit legal prin castigarea unui proces!