| User234588 a întrebat:

Salutare tuturor, prietena mea primește pensie de urmas dupa mama ei, are 23 de ani si inca isi continua studiile (postliceale). Anul acesta in iulie dorim sa facem cununia civila. Marea intrebare este: dupa schimbarea numelui (casatoria) ea va mai beneficia de pensia de urmas?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, dupa casatorie nu mai poate primii ajutor de urmas, fiind in grija sotului, pe salariul lui.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, dar nu schmbarea numelui este problema cu noua ei situație socială și economică.