| David765 a întrebat:

Salutare! V-ați întrebat vreodată de ce Germania este una dintre cele mai bogate țări din Europa, deși a comis orori greu de imaginat în WW2?

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pentru ca exista unitate, credința fata de patrie, încredere totala, voința, ambiție, inteligenta, pentru ca nu sunt frustrați, invidioși, nu fac pe victimele, nu se plâng, au acceptat situația si au mers mai departe, au plătit si datoriile fata de alte tarii, pentru ca au mentalitatea de învingători

| David765 explică (pentru RAY):

Nu știu dacă te referi la datorii de război, datorii interne sau datorii externe.
Ah, da! Vezi că există diferențe de clasă între vest-germani și est-germani. Vest-germanii se cred mai germani decât est-germanii și invers.

| RAY a răspuns (pentru David765):

Din text nu poti stii despre ce e vorba

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. Planul Marshal i-a ajutat să iasă din război. Emigranții turci au preluat muncile grele. Și toți muncesc în draci și produc mărfuri competitive la export.

| doctorandus a răspuns:

Din cauza Planului Marshall. Si nici sovieticii nu s-au lasat mai prejos, ca sa contracareze amenintarea NATO printr-o Germanie de Est puternica.

La inceput ideea aliatilor era sa ia cu japca tot ce mai aveau nemtii, dar asta a durat putin.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

In special marea Britanie, daca nu exista america marea Britanie făcea din Germania colonie

| relian a răspuns:

De ce? Pt ca is oameni muncitori de aia. Au avut fabrici, companii care au mers inainte, daca muncesti si stii ce faci, atunci faci bani.

Numa cate fabrici de masini au, alea au ramas acolo, au fabricat si au vindut altora,e doara asa un exemplu.
In toate domeniile au procedat la fel, care era rentabil ramanea,care nu ura si la gara.
Plus nu au avut guvern de tilhari ca in RO. aia au ajutat cit au putu,lea pasat de tara, de oameni.
Au avut o alta mentalitate, asa cum au si englezii ca natie. Uite si tu care natii stau mai bine? germanii si englezii, asta asa usor fara sa se forteze, francezii se strofoaca la greu sa ramina si ei deasupra.

Dar ce este important au avut baza, fostele companii si oameni capabili, daca ai astea si guvern mai cinstit, te ridici rapid.

| ReddY25 a răspuns:

Au potențial

Răspuns utilizator avertizat
| LordCristobal a răspuns:

Pentru că au pus osul la treabă din timp.

| SingleForOne a răspuns:

Da, dar povestea pe scurt este că s-a bazat pe resurse străine, oamenii au excelat în anumite domenii, au avut politici bine alese de o bucată de vreme, sistemul birocratic le-a oferit multora un mediu economic favorabil de dezvoltare, fie intern, fie prin UE și alți investitori externi. Sistemul politic a cauzat probleme, nu neapărat sistemele de dedesubt, fapt ce arată că în fiecare sistem are pe cineva care să-i fii opus cu idei inovatoare sau dezastruoase.

| Dandinelle a răspuns:

Deutsche Bank, Pfizer si multe alte companii mari care au progresat frumos datorita baietilor SS si ororilor comise in razboi. Si sa nu uitam ca nu era doar Germania implicata in WW2 lol

| David765 explică (pentru Dandinelle):

Din toate țările care au reprezentat puterile Axei, Germania și Japonia au ajuns cele mai bogate.

| Dandinelle a răspuns (pentru David765):

Eu ziceam de oamenii care au fost chiar in echipa SS a lui Hitler si au ajuns CEO's la multinationale.

| 1234568807 a răspuns:

Pentru ca asa e