| Cynthia20 a întrebat:

Credeti ca Bucurestiul va ajunge vreodata sa fie depasit de alte orase? De ce in alte tari, in Germania de pilda, exista orase care rivalizeaza cu capitala si unele sunt chiar mai bogate?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Cu Germania ai dat un exemplu gresit. La fel de gresit pot sa iti dau si eu exemplul Statelor Unite, unde fiecare Stat, este o tara in sine.
Cu Romania este o alta poveste.
Romania este un stat national, unitar, independent si indivizibil, (parca asa suna sintagma), la fel: Franta, Marea Britanie, Italia, etc, iar in astfel de state, capitala este intotdeauna pe primul loc.
Cand spui Franta, spui Paris, si punct
Poate Marsilia sau Lyon sunt orase frumoase...dar sa nu facem comparatie.
Cand spui Marea Britanie, spui Londra, si niciun oras din Marea Britanie nu depaseste Londra. Asa sunt construite aceste tari, nu ma intreba de ce.
Bucurestiul cred ca in unii dintre ani o duce greu pentru ca are primari cretini, nu pentru ca nu are forta financiara, economica, industriala, turistica, etc.
E suficient sa te uiti la bugete, unde inca de cand eram in Ro, sectorul 1 era cel mai bogat din intreaga tara, si am banuiala ca si acum e la fel.
In concluzie, cu primari normali la cap, Bucurestiul, ca si exemplele celorlalte capitale dat mai sus, este imposibil sa fie depasit.
Asa sunt "construite" aceste tipuri de tari...dar mai conteaza si cine le conduce, si se pare ca voi votati la primarii cu coorul, nu cu stampila. big grin

7 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

In ce fel sa fie depasit?
Exceptand numarul de locuitori, mie mi se pare ca deja e depasit de Cluj, de Oradea.

| Cynthia20 explică (pentru Yuoia):

Ca oportunitati, salarii, nivel de trai, bani in circulatie, la astea ma gandeam.

| Yuoia a răspuns (pentru Cynthia20):

Da, la astea e depasit.

| Cynthia20 explică (pentru Yuoia):

Voiam sa te intreb cati milionari vezi tu in Cluj sau Oradea, exemplele pe care le-ai dat tu dar imi dat seama ca esti prea copil sau nu esti din București.

| Yuoia a răspuns (pentru Cynthia20):

Doar cocalarii de Bucuresti se lauda cu averile lor.
Locuiesc aproape de Cluj, dar intr-un oras maricel. Prea copil esti tu in comparatie cu varsta mea. Hai in Cluj sau Oradea, sa vezi ce si cum. Bogatia se poate expune si altfel decat aruncand cu banii in lautarii care iti canta manele.

| ShaOfHatred a răspuns:

Toată lumea depășește Bucureștiul. Adică nu e chiar așa wow

| Cynthia20 explică (pentru ShaOfHatred):

Cati ani aveti?
Cum toata lumea depaseste Bucurestiul, cand statistic este pe primul loc?
Tocmai pentru ca nu este ca intre Berlin si Frankfurt sau intre New York si Washington am pus intrebarea.