| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua! Nu știu dacă pot găsi un răspuns aici, dar prezint următoarea problema și aș dori să-mi ofere părerea doar un specialist.

M-am înscris la o postliceală medicala privată. Totul a fost bine și frumos până când am fost anunțați că postliceala nu mai are un spațiu pentru desfășurarea cursurilor așa că a fost necesar sa ne transferam in cadrul altei postliceale care nu este acreditată.

A fost un haos, cei din conducerea acestei postliceale habar nu aveau pe ce lume trăiesc și alte probleme. Pentru a ne încheia media la o anumită materie trebuie să desfășurăm un stagiu practic, dar postliceala a spus că nu ne asigura un loc pentru stagiu, chiar daca în contractul semnat este menționat că au obligația de a ne asigura practica.

Din păcate eu și cu mai multi colegi nu am găsit un loc unde sa facem practică, iar acum vom rămâne cu media neîncheiată. Întrebarea mea este :
Pot sa mă tranfer la alta postliceală medicala, in anul 2, chiar și cu media neîncheiată la o materie? Daca îmi retrag dosarul, chiar și cu media neîncheiată, pot merge să mă înscriu la alta postliceală?

2 răspunsuri:
| Sistemulxxl a răspuns:

Cred ca poti sa mergi in instanta si sa-i acuzi de inselaciune ca asta e. In 99, 99 % vei avea castig in cauza plus despagubiri materiale si morale. Cauta un avocat. Succes.
Art. 244 NCP
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.