| LastBlacker a întrebat:

Voi avea nevoie de cateva sfaturi in legatura cu o problema putin diferita de domeniul in care voi posta asta.

Am 17 ani, si anul viitor in aprilie fac 18. Am un prieten care face 18 in martie. Suntem 2 tineri, care vrem sa plecam deacasa!

De intretinut singuri, ne intretinem, fara loc de munca sau chinuiala prin gasirea locului in societatea asta cu niste hartii si diplome. Ne duce capul si face sume destul de frumoase cat sa traim bine in Romania. Pe cale legala!

Vreau sa plec deacasa din FOARTE multe motive, personale dealtfel. As vrea sa stiu anumite chestii. Intrebarile sunt urmatoare :

- Daca plec deacasa, si nu stie nimeni unde sunt, din cei apropiati mie, si ma gaseste politia, ma poate lua acasa cu forta? Pot patii ceva din cauza politiei? Daca plec si am facut 18 ani cat inca sunt de negasit, s-a dus toata chestia asta cu minoritatea?
- Daca plec deacasa, voi renunta la scoala. Motive personale. Ma gandesc la asta de 2 ani, totul e pus la punct, atat financiar cat si emotional. Si eu si prietenul meu. Ne duce capul destul de mult in foarte multe domenii, si ne putem intretine singuri. Daca facem 18 ani, ne putem baga din nou la liceu? Noi inca nu am terminat clasa a 12-a. Ce sfaturi ne puteti da cu liceul si diplomele? Mie mi-e de scoala mai mult, nu de ai mei.
- Vom sta la chirie, totul e aranjat, ne poate gasi cumva? Avand in vedere ca plecam in alt judet, departe de tot.
- Cam care ar fi modalitatiile de localizare si urmarire a noastra? Cum ar putea da de noi, si cam ce vom patii daca ne gasesc?

Cam atat deocamdata, cam astea sunt singurele dileme care le avem. Chiar avem nevoie de sfaturi si minti diferite care sa ne priveasca dintr-un punct exterior pentru o parere impartiala!

8 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Dupa ce vei implini 18 ani ai voie si dreptul sa pleci unde vrei si cu cine vrei: pana atunci, nu! Oricum, dupa parerea mea vei face o mare greseala sa pleci pana cand nu-ti termini macar liceul, cu bacul luat. Odata studiile intrerupte, mai mult ca sigur ca nu le vei mai relua. Tine minte insa ca, tinand seama de varsta voastra, mai mult ca sigur ca te vei intoarce inapoi, dar cu coada intre picioare. Experienta vietii asa spune...

| sofisis a răspuns:

Zici tu ca va duce capul?
Eu nu vad deloc asta.
In primul rand, indiferent ce se intampla la tine acasa, lucrul MATUR si DESTEPT si CU CAP este sa iti asumi responsabilitatea deciziilor tale, nu sa fugi ca o lasa si ca o copila ce s-a suparat ca nu i-au cumparat parintii nu'sh ce jucarie. Asta inseamna sa ai cap. Sa stii sa iti traiesti viata in mod responsabil.
Trecand peste asta. Daca tot stai de 2 ani si pui prostia asta la cale, mai stai cateva luni pana implinesti 18 ani si atunci poti face totul pe fata. Tu iti dai seama prin ce vor trece toti cei care te cunosc, nestiind de soarta ta? Iti dai seama ca se vor gandii ca ai murit, ca ai fost violata..ca ai fost dusa la produs (ceea ce si eu ca si e1xtz cred ca e destul de aproape de calea voastra "legala" de a face bani la varsta de 17 ani).
Da, va pot gasi indiferent ca stati in chirie. Va pot gasi si daca plecati din Romania... logic.
Ce naiba sa patiti daca va gasesc...o bataie buna de la parinti (eu una asta va doresc) si cam atat. Daca va gaseste inainte ca tu sa faci 18, te ia acasa cu forta.

Cat despre scoala...cel mai stupid lucru mi se pare sa ajungi pana intr-a 12-a...si sa nu o termini. Asta iar e o dovada clara a lucrurilor facute de niste oameni pe care "ii duce capul". Trist.

| LastBlacker explică (pentru sofisis):

Suntem 2 baieti ba! rolling on the floor))))))))))))))) NU ma prostituez! De ce comentezi frate daca nu stii nimic?! DE CE? SA te aflii si tu in treaba ca si prietenul ala al tau de mai sus ce a comentat. Inteligentiilor.

| sofisis a răspuns (pentru LastBlacker):

Ok, singura chestie din raspuns care nu se potriveste e aia cu violata ...in rest absolut tot ce am spus ramane valabil.
Esti imatur. Nu te duce asa de bine capul si cred ca trebuie sa iti asumi deciziile nu sa pleci pe furis.

| Aasdfghj a răspuns:

Daca ai facut 18 ani, faci ce vrei, esti pe cont propriu si nu te poate lua cu forta acasa dar o sa ai ceva probleme cred. Adica sigur vor vrea sa stie motivele pentru care ai plecat.

Poti sa reiei liceul, sigur ca da, chiar si dupa 18 ani. Sunt multi oameni maturi care fac seralul.
Ar fi cazul sa termini macar 12 clase, desi as zice sa iei si bacul.

Da, normal ca poate sa va gaseasca, mai ales daca stati in chirie. Crezi cumva ca nu o sa apari pe undeva? Gandeste-te ca parintii tai se vor gandi la ce e mai rau, ca ai patit ceva. Poate apari si la stirilaughing Iti dai seama ca daca vede cel la care stati in chirie, suna la politie?

Nu am informatii privind modalitatile de localizare dar gandeste-te ca sunt totusi niste politisti si va vor cauta. Nu se gandesc ei ca tu ai plecat pentru ca nu te lasa mamica sa stai pana la 12 acasa sau ca ti-a tras o palma. Se gandesc la ce e mai rau si se straduiesc sa te caute. Probabil chiar si prin telefonul mobil si cartela lui sim, prin folosirea cardurilor etc.

Acum ca ti-am raspuns intrebarilor, raspunde-mi si tu mie: De ce vrei sa pleci de acasa? Chiar e ceva ce nu s-ar rezolva? Gandeste-te ca odata plecata, nu o sa o mai scoti la capat niciodata.

| e1xtz a răspuns:

A face videochat nu inseamna ca va duce capul pe amandoi sa faceti multe chestii 'legale'.

Daca erai atat de desteapta, informata si pregatita pentru viata(clar nu esti), nu puneai asemenea intrebare.

Ca raspuns direct pe subiect, in ziua in care implinesti 18 ani nu mai ai nici un fel de obligatie si poti pleca unde iti doresti.
Pana atunci parintii pot anunta Politia, si te pot obliga sa te intorci acasa...in plus daca iubitul tau este major si intreprindeti activitati 'destepte' prin care sa va descurcati asa bine cu banii, poate fi acuzat in plus de corupere de minori(mai complexe aceste aspecte).

Mai simplu, daca tii neaparat sa-ti *** viitorul, decizie cam luata deja, mai asteapta cateva luni ca nu o sa fie foc, o sa ai toata viata inainte pentru asta.

| LastBlacker explică (pentru e1xtz):

Tu chiar esti bubuit. Nici macar nu ai citit tot ce am scris si comentezi ca sa te aflii si tu in treaba. Reciteste frate totul. In primul rand, nu sunt fata. In al doilea rand, nu fac videochat. Si as putea adauga multe, dar timpul ma limiteaza sa iti scriu doar cateva randuri. Doamne ce oameni pot exista...

| Adriia a răspuns:

Din moment ce ai cerut sfaturi, ar trebui sa accepti si raspunsurile pozitive si pe cele negative, dar faptul ca n-ai nici 18 ani, esti mai mult decat imatur si ca nu esti in stare sa mergi nici pana la cotul strazii, se vede din reactia ta la raspunsurile celorlalti.
Ca sa-ti raspund: 1. Da; 2. Asa rau te manca-n fund de nu poti astepta pana termini liceul? Stai naibii locului si termina-ti scoala; 3. Da; 4. Ii suficinet sa fiti raportati ca disparuti, sa apara poze cu voi pe undeva si cineva sa va vada.
Ca o parere din exterior: sunteti doi prunci imaturi, viitori ratati ai societatii.