| PetardaCuFitil a întrebat:

vreau sa dau de categoria a1 si la scoala mi s a cerut act notarial cum ca parintii mei sunt de acord sa circul pe drumuri publice pentru ca am 16 ani. Problema e ca tatal meu este in strainatate si nu poate semna actul asta. Imi trebuie ambele semnaturi neaparat? actul completeaza dosarul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este prea mare problema, tatal tau poate da declaratia la orice reprezentanta diplomatica a Romaniei (Ambasada ori Consulat) din strainatate si ti-o trimite prin posta sau curier iar mama ta la un notar public din Romania. Este nevoie de acordul ambilor parinti, conform art.6, alin.5) din Ordinul MAI nr.268/2010, privind examinarea pentru obtinerea permisului de conducere, cu comp. si md. ulterioare, citez:
"(5) Candidaţii cu vârsta cuprinsă între 16 şi 18 ani, care solicită examinarea pentru obţinerea permisului de conducere pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1, trebuie să prezinte, pe lângă documentele prevăzute la alin. (2), declaraţia autentificată de notarul public, prin care este exprimat acordul părinţilor sau, după caz, al părintelui căruia minorul i-a fost încredinţat prin hotărâre judecătorească, al tutorelui, curatorului sau persoanei în îngrijirea ori supravegherea căreia acesta se află, pentru participarea la examinare."