| minid91 a întrebat:

Am si eu o problema ce ma tot macina. In anul 2016, in luna noiembrie, am fost prins cu mata in sac intr-un magazin incercand sa sustrag ceva. Situatia sta in felul urmator, am bagat bunul in punga mea dar nu am iesit cu el din magazin. Au sunat alarmele portilor cand m-am apropiat de ele, din lateral, neavand atunci intentia de a iesi din magazin. A venit un paznic la mine si a constatat ca un bun al magazinului era la mine in punga, a chemat politia, care m-a luat la sectie, am dat declaratie, spunand ca voi fi rechemat cat de curand. A trecut peste un an si jumatate si nu am primit nicio notificare in legatura cu un rezultat sau sa ma mai prezint la sectie.
Nu mi-am schimbat domiciliul de atunci.
Mentionez ca ar fi a doua abatere, prima data fiind scos de sub urmarirea penala, neprimind nicio amenda.
Ce pot face ca sa aflu daca pot sta linistit sau nu?
Multumesc,
Dan!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ai trecut de casa atunci s-a considerat ca fapta nu exista, asa ca nici n-o sa te mai cheme la politie, aproape sigur ca nici n-au inceput urmarirea penala pe motiv ca fapta nu exista.

7 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Stai ma calm, au uitat deja de tine. Daca le-ai dat bunul alora inapoi, asta a fost asa doar sa te sperie un pic, ca oricum nu-i intereseaza pe ei ce facem noi. Fac si ei asa niste "fite" de ochii superiorilor.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Exista si penitenciare pentru oameni; nu doar gradini zoologice pertru maimute.winking politistii inca nu s-au intrunit pentru a descifra/decoda ce au scris ei in procesul verbal de constatare

| minid91 explică:

Salut,

Azi, dupa peste 2 ani si jumatate de la fapta mea, am primit plic de la parchet acasa. Nu am apucat ca sa il deschid. Il voi deschide diseara pentru ca acum sunt la munca, dar pana diseara simt ca mor. La ce raspuns sa ma astept? Dupa aproape trei ani credeti ca se mai poate sa fiu trimis in judecata?

| minid91 explică:

Am deschis plicul si am aflat cu usurare ca dosarul s-a clasat, probele prezentate nefiind indeajuns de clare pentru a decide ca am vrut sa fur. N sinea mea imi e rusine pentru ce am facut, dar sunt foarte fericit ca am scapat cu bine. Totusi doi ani si jumatate m-am tot gandit ce o mai fi cu dosarul meu.
O seara buna tuturor!

| dmnpeople a răspuns:

Un an si jumatate... eu zic sa stai lejer. Pot spune ca ma consider o persoana cleptomana, am avut incidente de astea. Depinde de unde si ce ai furat dar, in general, daca l-ai dat inapoi cam asta a fost toata smecheria.

| minid91 explică (pentru dmnpeople):

Al luat din h&m o pereche de pantofi...

| minid91 explică (pentru minid91):

Nu ar fi trebuit sa primesc nici macar o notificare cu rezultatul?