| Eedytso a întrebat:

Salutare, vreau si eu sa va intreb, ce parere aveti despre plecatul din tara, eu sunt in italia de 4 ani cu mama si nu imi place aici. am 17 ani, si zic ca toata lumea care vine in strainatate cand trebuie sa vina in romania in concediu spune ca nu mai simte nimic pentru tara sa. eu nu vreau sa ajung sa nu-mi mai iubesc tara, din cauza asta zic ca mai bine e in romania. acum fiecare are parerea lui. dar pentru ca avem o tara frumoasa si trebuie sa o pretuim, multi nu o fac si isi bat joc de ea. aici ma rever in special la cei de la putere. si nu imi pasa ca inca nu si-a revenit, dar o sa isi revina, pentru ca toata europa e in criza. happy voi ce credeti? big grin

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Acum in Romania e mult mai bine fata de tarile care sunt la putere in UE gen Spania, Franta, Italia. Daca esti singur in RO si nu stai in chirie traiesti bine cu 6-8 milioane dar cu 10 esti boier numai ca nu-ti permiti sa te bagi in rate la o masina (doar daca maicata ar face asta pentru tine). Eu am vreo 7 ani si ceva in Spania am lucrat un timp pana au dat criza in ei iar acum comisia europeana spune ca Italia, Spania, Franta si cipru risca sa iasa din zona € din cauza datoriilor acumulate, Spania e plina de rahat ca Grecia dar nu a dat de colaps inca. In aprilie plec acasa si acolo am noroc multumesc lui Dumnezeu ca imi voi realiza meseria dorita dupa ce termin scoala de soferi.

| Eedytso explică (pentru mgtow):

Asa zic si eu.

| Eedytso explică (pentru mgtow):

Mare dreptate ai!

| mgtow a răspuns (pentru Eedytso):

Eu in ultima vreme am cautat de munca si nimeni nu m-a chemat am vrut sa fac cursuri dar nu m-au chemat nici acolo pe o parte ma bucur ca plec acasa, m-a saturasem de Spania lor si de prostii care locuiesc in ea. Bafta si toate bune stii semeni cu un vechi amic de-al meu daca vrei ma adaugi la prieteni si iti dau ID-ul meu sa mai vb salut.

| mgtow a răspuns (pentru Eedytso):

Romanii stiu sa se planga uite-i viata poate fi frumoasa in orice tara inclusiv in irak ti-ai face trai bun la cate razboaie sunt acolo dar iti zic un truc foarte bun, daca esti optimist si te gandesti numai la lucruri bune, esti fericit si iti faci trai bun dar daca zici uite dau de greu mi-e frica ca dau de belea atragi chestiile negative. Uite aici un blog in care iti arata cum poti pune in aplicare legea atractiei, odata ce o cunosti te gandesti ca vii in Romania si ai sa vezi de nu vei avea norocul sa te intorci acasa: http://idezvoltarepersonala.blogspot.com/......ctiei.html

| Eedytso explică (pentru mgtow):

Mersi man. am sa ma uit acum big grin

| Eedytso explică (pentru mgtow):

Si da, romanii stiu numai sa se planga, eu nu ma plang, imi e bine oricum in Romania. si acum daca nu am incredere in tara mea cine sa mai aiba?

| mgtow a răspuns (pentru Eedytso):

Cum ti-am spus inainte daca esti optimist si cunosti legea atractiei esti barosan in orice colt al planetei dar Romania e tara noastra si o iubim indiferent de ce tampenii are in ea cu legile si tot balamucul, tu cand pleci inapoi? Eu in aprilie dupa ziua mea anul asta.

| Eedytso explică (pentru mgtow):

Pai astept sa termin liceu. si apoi. pe la 20 21 de ani. uite id-ul meu aici sa vb pe mess edy_edytso95

13 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Du-te mai bine la Biserica si multumeste ca esti acolo! - chiar daca era firesc si sa argumentezi de ce nu iti place acolo! Eu am fost prin EU, am si lucrat, si nu cateva zile, si stiu foarte bine ce iti spun, in compartie cu ce este aici! Tu chiar nu te uiti pe ziarele romanesti online, sau nu ai parabola si nu vezi stirile de la posturile Tv romanesti?! Fa eforturi sa te adaptezi si apreciaza sansa de a fi acolo, ajutati familia sau cu cine esti acolo, ca aici ai fi aproape "pierdut". Salve!

| GEORGE a răspuns:

Eu cred ca Romania e de kk din cauza guvernului dar nu pot fi impuscati toti. mai bine stai acolo, si mama e in Spania si imi zice ca e foarte frumos acolo, intr-o zi o sa merg si eu dar nu cred ca o sa mai vreau sa ma intorc... tu chiar crezi ca in Romania e mai bine? oriunde e mai bine decat in Romania. intr-adevar e tara noastra si nu trebuie sa o uitam dar e bine sa venim in ea doar in vacantawinking parerea mea, daca nu iti place nu o lua in considerare. pa

| Eedytso explică (pentru GEORGE):

Stiu, dar e urat sa stai in alta tara. in loc sa stai in tara ta. si, Romania e diferita de alte tari. muzica orase. traditii etc

| GEORGE a răspuns (pentru Eedytso):

Da stiu ce zici. intr-o zi m-am gandit sa stau singur in camera mea si sa ma uit la filme in engleza fara subtitrare si toata ziua nu am vb romana deloc, stateam cu engleza mea stricata, tata nu era acasa...deci...si la un moment dat nu mai puteam parca nu ma simteam bine si am inceput sa sun si sa vb pe mess trebuia sa vorbesc in romana, asa ca nu vreau sa imi imaginez cum e acolo ca nu prea ai cu cine vb decat cu mama ta. ai dreptate, dar imi pastrez ideea de a veni in Romania doar in vizitawinking

| Adina77 a răspuns:

Salut!
Ar fi ideal ca si in alta tara sa-ti continui studiile incepute la noi.
Priveste partea buna a lucrurilor si lasa patriotismul la o parte.
Tara noastra nu-ti ofera nimic.
Gandeste-te la Doroftei sau la Lucian Bute care au parasit tara,crezi ca ei nu si-au iubit-o?
Vrei sa ramai aici falit si sa traiesti la limita supravietuirii?
Crede-ma ca in Romania nu-i mai bine, ti se pare doar tie ca esti nostalgic.
Din momentul in care pasesti in Romania, de la granita se cunoaste.
Stai acolo ca stai bine.