| Dervbt a întrebat:

As prefera sa imi raspunda cei care o sa termine liceul curand sau cei care o sa termine facultatea, insa orice parere e bine venita. Ati mai sta in Romania dupa aceea? Va mai place tara asta? Cum ganditi voi ca s-ar putea schimba tara? Ce planuri aveti pe viitor? Etc. Vreau sa aud opiniile voastre legate de plecatul in strainatate sau traiul de aici si asa mai departe.

Răspuns Câştigător
| aimullah123 a răspuns:

Pai te gandesti bine ce avantaje si ce dezavantaje ai daca pleci.
Decizia e la tine dar sa ai grija sa nu te duci acolo fara sa stii nimic big grin
Si mai e ceva, daca vrei sa pleci in afara pleaca si tu cu o "pila" nu sa te duci acolo in tara aia si sa te apuci sa cauti ca iei teapa. Trebuie sa ai planurile facute inainte sa pleci. Si intreaba si tu niste cunostinte, care au fost in alte tari la munca, daca sunt multumiti sau daca le pare rau ca au plecat big grin
Eu zic totusi macar bacul sa il iei aici big grin
Dar orice alegere faci gandeste-te mai mult, nu o lua asa din prima!
Bafta bro!winking

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu-mi plac conditiile dar sincer nu m-as vedea traind in alta parte. Deci probabil tot aici as ramane, nu stiu

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu.
Vreau sa plec cat mai departe, as prefera Australia sau Noua Zeelanda.
Tara asta nu poate fi schimbata decat prin intermediul banilor. Cu miliarde de euro o poti schimba. Cu doar 500 de euro, poti, cel mult, sa ingrijesti o mica perioada cativa sarmani.

Multi spun sa nu plec ca as fi printre straini, ca mi-ar fi greu departe de casa, etc. Dar nu ii inteleg de ce se baga. Si in Romania esti printre straini. Singura diferenta ar fi ca le stii limba.
Dar daca depasesti barierele lingvistice si vorbesti limba lor la perfectie, n-ar fi acelasi lucru ca aici?
Vreau sa plec imediat ce termin facultatea. Nu vad niciun viitor aici.

| LLuk21 a răspuns:

Eu as ramane dar depinde in ce oras.
PS:alegeti un oras potrivit tie daca ramai