| Dragon01 a întrebat:

Salutari!
Am si eu o nelamurire.Am la tara o casa destul de maricica. Ea este bineinteles pe numele bunicii mele, nu stiu ce e de facut. Bunica vrea sa ne lase noua casa doar ca momentan nu e dispusa sa faca acte, motive financiare.Ma tem ca sa nu se ajunga peste ani la scandal cu ceilalti veri si unchi ai mei.Se poate face ceva de acum, un testament legalizat ceva care sa coste mai putin? Imi puteti spune si cam cat ma costa.Multumesc.Recompensez

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu prea iti este de folos un testament, oricum va trebui facuta procedura succesorala dupa decesul bunicii. Se poate face donatie(este cea mai ieftina, deoarece nu se plateste impozitul pe transferul dreptului de proprietate), vanzare-cumparare ori intretinere. Cel mai bine este un contract de vanzare-cumparare cu drept de uzufruct viager(dreptul bunicii de a folosi casa pana la deces) ori un contract de intretinere. Cheltuielile cu contractul se fac, de regula, de catre cei care cumpara ori de catre intretinatori. Costurile sunt in functie valoarea imobilului(teren si casa) si in ele intra impozitul pe transferul dreptului de proprietate(2%) din valoare, onorariul notarului public(este pe transe descrescatoare si incepe cu 2, 2%), TVA la onorariu de 24%, extras CF de autentificare - 40 lei si inscrierea in CF - 0, 15% din valoare. Numai bine!

2 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Poti face un act de vanzare - cumparare la notar cu clauza iar dupa moartea bunicii tale o sa iti ramana casa.

| buditza a răspuns:

Bineinteles, se poate face oricand un testament legalizat, valabil dupa moartea bunicii, costa putin si se impune conditia ca bunica sa fie de acord cu acest testament