| anonim_4396 a întrebat:

Mama mea vrea sa ne mutam, iar mie imi este greu sa plec de unde am crescut. mutarea nu este obligatorie dar ea spune ca ar fi mult mai bine si eu cred la fel uneori dar alte ori simt ca las ceva in urma, ne mutam in alt cartier, deci nu e un capat de tara dar totusi nu stiu ce sa fac.
aici unde stau locuiesc cu bunica iar aceasta ma streseaza, nu ne intelegem prea bine, de aceea mama vrea ca eu sa ma mut singura, nu stiu de ce nu ma pot muta pur si simplu, oare pentru ca imi pare rau de bunica desi ne certam nonstop, ori imi pare rau de aceasta casa.
nu stiu ce sa fac, stiu ca cel mai bine este sa ma mut aingura deoarece, acea casa va ramane a mea in acte cat despre casa bunicii aceasta le va ramane mamei mele si a surorii ei,

3 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Cel mai bine este sa te muti.
Vine o vreme in care trebuie sa faci ce trebuie, nu ce simti.
Stiu ca-ti pare rau, inteleg ca nu ai vrea sa lasi totul in urma, esti genul de persoana mai sentimentala, cel putin asa mi se pare din ce ai scris, si s-a nimerit la fix, pentru ca eu sunt fix genul de persoana indiferenta, si care nu prea da 2 lei pe asa ceva.
Ideea e ca sentimentele astea pe care le ai tu acum, care iti dau de gandit daca sa te muti sau nu, te pot face mai tarziu sa te simti mizerabila, foarte prost, si o sa vrei sa te muti cu prima ocazia.
Cum am zis, e un moment in viata, si nu numai unul, ci multe, in care trebuie sa faci ceea ce stii ca e bine, si desii te doare, si inghiti in sec, si sa faci ce-i corect, iar din punctul meu de vedere, cel mai bine ar fi sa pleci de acolo, pentru ca mai bine pleci acum, eviti o gramada de certuri, si cel mai probabil bunicii tale o sa i se faca dor de tine, decat sa ramai acolo, sa va certati mereu, si sa ajungeti sa va urati.
Asta e parerea mea, nu sunt sentimental, ci indiferent, si asta e bine, pentru ca pot da un raspuns logic, si din punct de vedere logic, asta mi se pare corect, sa pleci acum, si in scurt timp sa ai o relatie buna cu bunica ta, decat sa ramai, si sa ajungeti sa va urati.
Stii cum se spune, ce-i putin nu-i bun, ce-i mult, strica, daca stai prea putin cu ea, va apuca dorul, dar si daca stai prea mult, va cam saturati una de alta.

| virutza a răspuns:

Mutate si o so vizitezi pe bunica ta daca tii la ea, poti sa si dormi la cite odata.

| MariaMra123 a răspuns:

Si eu m-am putat cu ai mei departe de bunici si la fel, mie imi parea rau.dar acum daca ar fi sa ma gandesc, e mult mai bine unde m-am mutat. laughing) E alegerea ta... faci ce crezi tu ca e mai bine pentru tine ^_^.