| LucAndrei a întrebat:

Am o intrebare poate mai ciudata.Langa casa bunicii mele, de la tara, se va face o ferma de porci.Cum poate actiona bunica mea ca aceasta sa nu se intample? ANPM sau?
Funda...

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru o ferma de porci este obligatorie obtinerea certificatului de mediu si pentru aceasta se face o dezbatere, la Agentia Judeteana pentru Protectia Mediului, care este anuntata prin presa si se acorda un termen pentru ca persoanele afectate ori interesate sa faca opozitie. Bunica ta si alti vecini care ar fi afectati pot sa se opuna, asta nu inseamna ca o sa si obtina interdictia infiintarii, doar ca o sa fie niste conditii pentru protectia mediului. Numai bine!

| cockye a răspuns:

Poy poate face o cerere pentru ca ferma sa nu se construiasca in cauza in care da gres si ferma nu e curatata bine si o deranjeaza mirosul poate face o cerere de inchidere happy dar daca ferma este ingrijita corect nu are ce face. Funda?