| Vaicedilema a întrebat:

Salutari am vazut cateva lucruri despre condusul de motociclete/mopede cu permisul de categoria B. Pot conduce mopede si motorete de pana in 125 sau 50 cmc si am mai vazut ceva legat de puterea acestor motoare sa nu depaseasca 11KW in cazul triciclelor 15KW sa nu depaseasca 0.1kw/Kg. Deci cum este pana la urma.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cu permis de categoria B, de altfel cu permis de orice categorie, se pot conduce mopede.
Conform OUG 195/2002, republicata in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
21. moped - vehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric. Este asimilat mopedului cvadriciclul uşor, astfel cum este definit la pct. 6 partea A din anexa nr. 1 la secţiunea 4 din Reglementările privind omologarea de tip şi eliberarea cărţii de identitate a vehiculelor rutiere, precum şi omologarea de tip a produselor utilizate la acestea - RNTR 2, aprobate prin Ordinul ministrului lucrărilor publice, transporturilor şi locuinţei nr. 211/2003, cu modificările şi completările ulterioare;"
Conform Ordinului nr.211/2003, cu modificările şi completările ulterioare, citez:
"6. Categoria L6e - cvadricicluri uşoare, respectiv vehicule cu 4 roţi a căror masă la gol este de cel mult 350 kg, exclusiv masa acumulatorilor în cazul vehiculelor cu tracţiune electrică, având viteza maximă constructivă de cel mult 45 km/h şi echipate cu un motor:
a) cu o cilindree de cel mult 50 cmc dacă este un motor cu ardere internă cu aprindere prin scânteie, sau
b) cu o putere maximă netă de cel mult 4 kW dacă este un alt motor cu ardere internă, sau
c) cu o putere nominală continuă maximă de cel mult 4 kW dacă este un motor electric."

| Vaicedilema explică (pentru Ioandelasal):

Eu am gasit pe un site pe care mentiona ca sunt legi aplicate anului 2014 treaba asta cu 11kw si motor maxim de 50cc.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Vaicedilema):

Prevederile respective au intrat in vigoare cu data de 19.01. 2013.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cu orice categorie de conducere ai voie să mânuieşti un moped cu următoarele caracteristici :
- motor cu ardere internă de maxim 50cc sau motor electric,
- putere mai mică de 4kW,
- greutate proprie mai mică de 350kg,
- viteză maximă de 45km/h.
Deci o motocicletă de maxim 15CP vei putea conduce doar cu categoria A1/A2/A.