| AlexNet74 a întrebat:

Salutări!
În ce constă legea în România in privința șederilor la hoteluri/moteluri/pensiuni?
Situația stă în felul următor: Am un amic care vrea să se înscrie într-o anumită școală, pentru care are nevoie de analize medicale de la instituții situate în Iași, București și Constanța. Amândoi avem 17 ani momentan, deci după ce aș crede, probabil nu ne putem caza legal pe undeva... însă din martie eu voi avea 18. Din fericire nu e nimic urgent, însă ce opțiuni am avea de ședere în cazul în care amandoi avem 17 ani? Iar după ce fac 18, îl voi putea caza și pe el cu mine doar prin buletin, în ciuda faptului că nu avem nici un grad de rudenie?

PS: Ai lui nu pot merge cu el, atât din cauza că există lucruri ce-i rețin acasă, cât și din cauză că e costisitor.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.4 din Normele aprobate prin HG nr.237/2001 este permisa cazarea minorului de peste 14 ani daca detine act de identitate, citez:
"ART. 4
  (1) Cazarea minorilor în vârstă de până la 14 ani este permisă numai în cazurile în care aceştia sunt însoţiţi de părinţi sau de reprezentanţii legali.
  (2) Se exceptează de la această regulă minorii aflaţi în drumeţie, tabere, excursii, concursuri sau în alte acţiuni similare, însoţiţi de cadre didactice, antrenori şi ghizi din partea organizatorilor acţiunilor respective."

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atât timp cât unul din voi e major și plătește o camera dubla e irelevant cine sta cu tine

| Violleta2022 a răspuns:

Legal, poate sta in hotel doar cel care a implinit 18 ani.
Prietenul tau poate locuii, doar daca vine cu parinte sau un tutore legal.
Din paacte, buletinul tau este un act de identitate personal, unde nu poti sa cazezi pe nimeni cu el, decat pe tine.
Tu vei fii primit in hotel, dar el nu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Caută situl airbnb. Acolo sunt cazări la particulari. Contactezi inainte și vezi dacă te primește.