| anonim_4396 a întrebat:

Salutări!

Mamaia stă supărată de vreo 3 săptămâni că nu i-a mai dat bani în plus, pentru că se încadrează în grupa a II-a și unele vecine au primit deja recalcularea?

Am citit că recalculare este din oficiu și nu trebuie cerere?!

Ce aș putea să fac?

Mulțumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa primeasca si mama ta, pesemne nu au ajuns inca la dosarul ei.

| 1231242 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Esti sigur ca tipu de mai sus spune ca se poate sa nu primeasca si nu stiu ce sa zic

| Ioandelasal a răspuns (pentru 1231242):

N-am spus ca o sa primeasca sigur o marire prin recalculare, poate sa ramana cu pensia actuala, daca din recalculare rezulta aceeasi pensie sau o pensie mai mica.

| Simpatic a răspuns:

Trebuie mers la casa de pensii, titlularul adica mamaia si sa intrebe acolo daca intra sau nu la aceasta recalculare, desi parerea mea este ca daca pana acum nu i-a venit acea decizie, slabe sanse, nu conteaza daca a fost sau nu grupa II ci daca i-a fost deja recalculata pensia acum cativa ani sau nu, sunt cazuri in care persoane nu au primit aceasta marire. In schimb din septembrie parca se mareste punctul de pensie, astfel toate pensiile din RO vor fi majorate.