| Dobre_Vali_1998 a întrebat:

Salutari, recent am mers cu autobuzul in Bucuresti si mi-am validat drumul cu cartela. (Aparatul a facut beeep). Dupa vine controlorul si imi spune ca nu am validat si imi da amenda si imi si arata pe telefon dar eu am facut asta clar. Cum pot sa fac sa ies din incurcatura? Pot sa deschid un proces pe care sa il castig? Va rog sa ma ajutati si sa vorbiti doar daca stiti

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Aparatele de validat cartele din autobuze nu merg destul de bine este vina ratb ului ca nu le schimbă, nu ai ce sa faci decat sa plătesti amenda, faza cu procesul nu cîstigi nimic, ai nevoie de avocat si bani, ai bani de procese? Pierzi procesul este cuvintul lor al controlorilor ratb impotriva cuvintului tau, nici macar martori nu ai avut in autobuz care sa i zica controlorului, da fata a validat cartela, si atunci despre ce vorbim, din start gindeste te ca procesul l ai pierdut, du te luni si achită amenda ca daca nu plătesti te bagă la puscarie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti băiat sau fată? citi ani ai?

| Dobre_Vali_1998 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 18 ani sunt baiat

| Dobre_Vali_1998 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sunt baiat si am 18 ani ce conteaza asta

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Trebuia sa faca "bip" (scurt), sa se aprinda lampa verde (cea din dreapta) si ecranul sa confirme validarea. Daca a facut "beeep" (lung) si se aprinde lampa rosie (cea din stanga) sunt 2 situatii: 1. Cardul are titlu valabil (abonament sau credit suficient in portofelul electronic) dar citirea/scrierea datelor de pe card nu s-a facut corect. In acest caz ecranul indica "Repetati validarea cardului la acelasi validator". Repetarea validarii rezolva problema in 99% din cazuri. 2. Nu exista titlu valabil (abonament sau credit suficient in portofelul electronic), ecranul va afisa un mesaj in consecinta.
Nu mai ai cum rezolva problema. Daca aveai credit pe cartela si aveai 2-3 calatori care sa confirme ca ai validat aveai sanse sa scapi si sa-ti valideze controlorul calatoria (am vazut cazuri). Acum plateste minimul amenzii in 48 de ore daca n-ai avut 50 lei sa platesti pe loc. Asta e situatia, imi pare rau.
Pe viitor incearca sa stai cat mai in fata validatorului ca sa poti citi mesajele de pe ecran. Beepurile uneori nu functioneaza sau nu se aud suficient de tare cand e zgomot in vehicul dar lampile rosu/verde si ecranul merg intotdeauna. Daca ecranul e spart/zgariat rau (am vazut cazuri, dar rar) raman lampile rosu/verde si beepurile.

| Dobre_Vali_1998 explică (pentru andreia67):

Mai aveam 20 de calatorii ramase ni doar douasi le-am spus ca am incercat sa mi-o validez dar i-a durut undeva. Au vrut neaparat sa ma amendeze