| MariusBebe a întrebat:

Salutari vin si eu cu o problema legata de linistea publica. de cateva luni s-a mutat sub mine niste pensionari si am la reclamatii de ma doare capu, respect orele de liniste adica in orele de liniste ori plec de acasa ori dorm sau sunt la munca, mi s-a facut reclamatie pana si ca mananc supa si bat cu lingura in farfurie, mai am un baietel de 4 anisori pe care l-am mutat la camin adica sta de la ora 8 la 16 la camin si il iau acasa ne-a facut reclamatie ca nu poata sa se odihneasca absolut orice zgomot produs de vreo jucarie un pas mai apasat, ca scârțâie usa si asa mai departe deci sunt terorizat de omul asta, mai nou mi-am auzit vecini ca se lauda ca nu se lasa pana nu ne goneste din apartament, tot ce v-am spus aici am spus si politiei care m-a chemat de vreo 4 ori ca mi-a facut mosu reclamatie, nu mi-au dat amenda ca nu au motiv dar inschimb mi-a spus sa aduc 2 martori ca sa poata sa il potoleasca pe mos cu reclamatiile si prostiile din capul lui, vecini pe care ii am nu vor sa se puna martori cu toate ca vad si iei ce patesc cu „nebunu„ credeti-ma ca nu mai stiu ce sa fac adevarul e ca in blocu in care stau se aude totul de la vecini deci absolut orice zgomot chiar si intrerupatoarele de la becuri se aud. sfatuiti-ma si pe mine ce pot sa fac, deja ma consum foarte mult pe tema asta si mai ales cand vad politia la usa pana si iei sau saturat de drumuri in acel bloc, cum sa fac sa il potolesc pe mos nu mai stiu ce pot face, si inca un amanunt, fostii propietari de sub mine au facut cateva modificari apartamentului in care s-a mutat mosul adica au spart vreo 3 ziduri ceia ce amplifica mai mult zgomotele produse de mine. sper sa ma puteti ajuta cu un sfat o idee dar pe cale legala nu vreau sa am probleme tot ce vreau e sa se potoleasca cu recleamatiile si prostiile pe care le are in cap apropo mosu e pensionar M.A.I ceia ce cuvintele lui sunt mai credibile decat ale mele in ochi politistilor. CE POT FACE?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal si legal vecinul ar trebui amendat pentru chemarea politiei fara motiv intemeiat, conform art.2, pct.11 din L.61/1991. Daca mai vin la tine solicita-le sa-l amendeze.
De asemenea poti depune o sesizare la seful politiei.