| Anna164 a întrebat:

Saluuut. happy
Aș vrea să plec fe acasă cu prietenul meu, (țin să menţionez că ambii suntem minori, respectiv 14-16 ani) (în mai puțin de 6 luni vom împlini 15, respectiv 17 ani).
Am dori să ne mutăm împreună, pătinţii și rudele lui sunt de acord, însă părinții mei nu. Nu sunt de acord nici măcar să ne vedem o dată pe lună. Și nu este vorba că mă voi lăsa de școală sau ceva de genul, voi continua liceu, doar că pur și simplu nu sunt de acord.
Eu mai am o soră, mai mare decât mine (majoră), cu absolut toate relaţiile ei au fost de acord, și cu cele de la 14 ani, când pleca la iubitul ei câte 2-3 săptămâni, dar la mine nu sunt de acord, și nu înțeleg de ce.
Ei au făcut mereu diferențe între noi, de când eram mici au făcut asta, au pus-o pe ea pe primul loc happy. însă, nu asta este problema. Problema este că eu sunt 'maltratată' (dacă pot spune așa) de părinți și de sora mea. Sunt jignită, bătută(de sora mea), nu mi se permite să mănânc, mi se spune că 'mai întâi să fac ceva ca să merit să mănânc', și nu mi s-a părut normal. Așa că eu și prietenul meu am decis să plecăm de acasă și să ne mutăm împreună.
Însă, am auzit că pot da o declarație pe propria răspundere că vreau să stau cu el de bună voie și părinții nu mai au cum să mă ia. Așa este?
Aștept păreri și răspunsuri serioase. (dacă ai chef de glume proaste sau să îți bați joc și să jignești, poţi da scroll)

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului civil domiciliul minorului este la domiciliul parintilor.
Mai mult, actul sexual cu un minor sub 15 ani constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 1 an la 5 ani, dar nu se pedepseste daca diferenta de varsta dintre cei doi este mai mica de 2 ani.
Cei care vorbesc de declaratia la politie n-au habar de legislatia Romaniei, politia n-are nici o atributie in ce priveste unde sta un minor. Doar parintii pot solicita, printr-o actiune in justitie, reintoarcerea minorului la domiciliul lor. Va avea loc un proces civil si judecatorul va hotari daca trebuie sa te reintorci sau nu la domiciliu. Daca hotaraste reintoarcerea si tu nu respecti hotararea parintii pot solicita executarea silita, prin intermediul unui executor judecatoresc. Abia daca exista opunere la executare, din partea ta, a iubitului ori a altor persoane, executorul poate cere interventia politiei.
Eu te sfatuiesc sa ramai la parintii tai, macar pana faci 15 ani. Asa cum am spus mai sus iubitul poate fi acuzat de act sexual cu un minor, prin plangere penala depusa de parintii tai. In acest caz, daca diferenta de varsta dintre voi este mai mare de 2 ani, chiar cu o zi, iubitul poate fi pedepsit penal. Este adevarat ca, fiind minor, nu risca inchisoarea, ci doar o masura educativa, de regula neprivativa de libertate, dar nu cred ca ar vrea sa fie plimbat prin sali de judecata. La fel nici tu nu cred ca ai vrea sa fii chemata in judecata, indiferent ca ar fi civila sau penala.

| Iuliambt a răspuns:

Asta e o problema mai delicata.
Nu e chiar ok sa te muti de acasă la doar 14 ani, de fapt nu e ok deloc, nu poți avea garanția ca iubitul pe care îl ai cum, va fi alături de tine toată viata, lucrurile se pot schimba în relația voastră chiar dacă totul e absolut perfect acum, însă nici partea cu familia ta nu e ok, certuri în familie sunt cât de cât normale ca să zic asa, dar la faza cu mâncatul nu știu ce sa zic. Dar pana la urma e familia ta si nu cred ca ți ar putea face rău sau sa ți vrea răul. Cel mai indicat ar fi sa te împaci cu ei, sa te comporți frumos cu ei, sa nu fii încăpățânata pentru ca ei îți vor binele, crede ma. Plecatul de acasă nu e un lucru prea bun. Iar la politie dacă o sa mergi, nu cred ca o sa poți face vreo declarație, ești încă mica, ești îndrăgostită, nu poți lua asemenea decizii, ca te "maltratează" părinții n o sa te creadă niciodată, o sa spună ca minți doar sa te muti cu el. Nu cred ca te vor baga în seama. Încearcă sa rezolvi problemele din familie altfel, nu prin fugit de acasă cu băieți. Mai gândește te o data, gândește-te la lucrurile mai puțin plăcute care ți ar putea întâmpla.