| Miedordetine94 a întrebat:

Hey TPU. Am nevoie de o mică părere, vedeți voi sora mea a avut un iubit, însă s-au despărțit, iar acum eu vorbesc cu acest băiat cu care ea a fost împreună. Chestia e în felul următor: el are 31 de ani iar eu am 13…Sora mea și părinții mei au aflat despre această șustă per șustă și au început să mă amenințe că dacă mai vorbesc cu el îl bagă la pușcărie pentru corupere de minori, ideea e în felul următor. El și cu mine nu suntem nimic, decât prieteni, pe scurt îmi mie ca un frate, de fiecare dată când mă duc la el acasă povestim, ne uităm la un film și mâncăm dulciuri, ne jucăm pe telefoane, părinții mei cred însă altceva despre el, cum că ar fi că e proxenet însă nu este pentru că dacă ar fi fost cu adevărat proxenet acum nu aș mai fi aici cerându-vă sfaturi.Deci ce aș putea face? Nu vreau să rup legăturile cu el, îmi este ca un frate și m-am atașat mult de el, nu știu cum să fac să-mi conving părinții să îl lase în pace

15 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Rupe orice legatura cu el, sigur nu are intentii bune, te păcaleste cu dulciuri si prostii, el vrea sex. de ce s-a despartit de sora ta? Ea ce varsta are?

| Miedordetine94 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sora mea are vârsta de 25 de ani, Nu vrea doar sex pentru ca el are altă iubită de asta s-a despărțit de sora mea

| dullcat a răspuns:

Buna.Oricum ai da-o, relatia aceasta nu poate exista.Cauta-ti prieteni de varsta ta, asa e cel mai intelept, fiindca un adult de 31 de ani e pur si simplu o alegere gresita, mai ales din ce descrii aici ca mergi la el acasa etc.Fa bine si asculta de parinti, ei nu iti vor raul.

| johnnny123 a răspuns:

Deci tu ai 13 ani și te duci acasă la un bărbat de 31 de ani care a fost iubitul sorei tale ca să mâncați dulciuri și să vă jucați pe telefoane?

Îmi pare rău să-ți spun, dar chestia asta este cel puțin ciudată, iar părinții tăi au mare dreptate să fie îngrijorați și să se opună să mai interacționezi cu el.

Șansele ca el să vadă această relație ca pe o prietenie nevinovată și nimic mai mult sunt extrem de reduse.

| Miedordetine94 explică (pentru johnnny123):

Când era împreună cu sora mea obișnuia să vină la ea acasă, așa ne-am împrietenit, și a durat ceva timp pentru ca eu la început nu îl plăceam, dar după 6 luni am început să mă împrietenesc cu el, pentru ca era cu sora mea împreună. Însă acum cum ei s-au despărțit îmi interzic să mai vorbesc cu el, doar pentru ca ei nu mai sunt împreună, de asemenea el chiar este ca un frate pentru mine pentru ca mereu mă ajută la teme, îmi cumpără dulciuri etc

| Hyperion7 a răspuns:

Știi,adevărul e unul și îmi pare rău că trebuie să îți stric atmosfera, dar el tot ce face e pentru a nu da de bănuit că are alte intenții.
Pentru că da, cum poate câștiga atenția unui copil de 13 ani decât manipulându-l?
Părinții tăi cam au dreptate, cel puțin în anumite circumstanțe așa că ar fi ok sa le urmezi totuși sfatul.
Vezi tu, nu te poate duce unde nu trebuie pentru că da... ești prea mica, dar te poate trafica pentru organe sau altceva.
Din moment ce sora ta s-a despărțit de el, sigur exista și ceva care a nemulțumit-o pe deplin și poate că a evitat să îți zică adevărul pentru a nu te baga in ceata.
Așa că ar trebui sa fii foarte atenta.

| VoidEternal a răspuns:

Asculta ce îți zice toată lumea. Stai departe de el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E cam ciudate faptul ca are 31 de ani si tu ai 13, esti sigura ca nu te foloseste ca sa se razbune pe sora ta!

| Miruna333 a răspuns:

Scuze, dar, niciun barbat sanatos de 31 de ani nu ar alege sa isi petreaca timpul cu o fetita de 13 ani. Nu te simti jignita, aici e vorba de el, nu te tine. Intelegi cum vezi tu situatia, dar vei intelege cand vei creste. Cea mai buna si inteleapta decizie este sa rupi legatura cu el. Nu ti se pare putin ciudat si pentru sora ta ca inca pastrezi legatura si ca te si vezi cu fostul ei? El este trecutul, nu mai are ce cauta in vietile voastre. Daca as fi aflat de fii-ca mea ca este in acea situatie, m-as fi dus cu politia in secunda 2 la el acasa.

| Miedordetine94 explică (pentru Miruna333):

Noi am rămas doar prieteni, nu e mai mult de atât pur și simplu ținem legătura ca întainte, ca și cum încă ar fi cumnatul meu atâta tot

| Miruna333 a răspuns (pentru Miedordetine94):

Nu e normala prietenia intre un copil de 13 ani si un barbat de 31.

| KovacsB a răspuns:

Cont nou, poveste bizara noua.

| Xox0 a răspuns:

Peste 15 ani vei intelege.

| Miedordetine94 explică (pentru Xox0):

Ce să înțeleg?