| anonim_4396 a întrebat:

VA ROG CITIȚI! Vreau să vă cer sfaturi, pentru că mă simt depășită de situație, chiar dacă poate nu va avea loc. Să vă explic puțin încât să se poată înțelege.
Am o relație cu un băiat de 2 ani și ceva. Stăm la 60km, dar când ne vedem ne simțim minunat împreună. Are 20 de ani, și este hotărât să înceapă sa lucreze, dar problema vine acum.
Stau în altă țară de când aveam 4 ani, dar cum situația nu stă foarte bine niciunde în lume, s-au decis că, dacă nu mai găsește măcar tatăl meu de lucru, vom revenii în Romania poate anul viitor, sau celălalt. Ei îmi spun că îmi va place foarte mult acolo, și îi cred, dar demult m-am gândit ca peste câțiva ani eu și prietenul meu să ne mutam împreună. Nu i-am spus lui nimic despre asta, dar mi-ar place, dacă ne iubim, să plecăm amândoi în Romania chiar dacă părinții sunt aici (acolo ar putea muncii, etc). Nu știu cum să ii spun la prietenul meu, să îl avertizez mai bine zis despre aceasta plecare în Romania pentru totdeauna, și cum sa ii conving pe părinții mei, dacă el și părinții lui ar fi de acord, să ne mutăm împreună (mi-ar cumpăra părinții un apartament, as începe acolo facultatea, etc). Nu știu cum să procedez, mă simt pur și simplu blocată, și îmi este foarte frica să ne separam din vina lui asta. Am nevoie de niște sfaturi, cât mai multe va rog! crying

7 răspunsuri:
| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns:

Nu i-am spus lui nimic despre asta, dar mi-ar place, dacă ne iubim, să plecăm amândoi în Romania chiar dacă părinții lui sunt aici (acolo ar putea muncii, etc).

| flori210 a răspuns:

Cati ani ai? ai tai au incredere in el? daca ai 18-20 ani si raspunsul este "DA" la a doua intrebare, poti sa indraznesti sa le ceri alor tai permisiunea de a va muta impreuna.pana la urma, orice pasare invata sa zboare mai devreme sau mai tarziu si pleaca din cuibwinking

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns (pentru flori210):

Am încredere în el, și chiar nu ar fi o urgentă sa stăm împreună, dar măcar să stam în același oraș, fiindcă o relație se poate menține la 60 km, dar la 2000 km nu prea...

| Kitty18Diamant a răspuns:

Gandeste-te bine. Daca tu chiar il iubesti cu adevarat e bine. Dar daca si el te iubeste si stii asta, atunci e foarte bine. Si raspunsul: cand iubesti pe cineva, nu-i ascunde adevarul. In primul rand, spune-i si lui despre decizia parintilor tai. Daca tine la tine foarte mult, atunci va face orice sa vina cu tine. In al doilea rand, spune-le si parintilor tai despre voi si dorinta voastra. Poate vor mai astepta. E in joc viitorul tau si tu trebuie sa ti-l alegi cu cea mai mare atentie. Si daca tu crezi ca asa e bine, atunci da-i bataiewinking. Astept rezultatul.:*Mult noroc.

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns (pentru Kitty18Diamant):

Chiar dacă nu am sta împreună, măcar sa stam în același oraș.El mi-a zis ca nu, că nu va pleca niciodată de aici...

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns (pentru Kitty18Diamant):

Poate îl doare să afle de asa ceva, pe deasupra că am fost prima lui iubire... sad