| anonim_4396 a întrebat:

Sant cetatean roman cu domiciliul in strainatae, vreau sa vin in vacanta in romaniain iulie dar am o problema imi expira pasaportul in octombrie, pot calatorii si sa ma intorc dn tara cu pasaportl? sau intampin probleme? pasaportul vreau sa il schimb dar inca nu am certificatul de casatorie international transcris (este inca in lucru in romania)eu sunt casatorita cu cetatean german si inca nu mi-am schimbat nici numele, pentru ca inca nu mi-a sosit certif.de casatorie. ce pot face? dati-mi si mie un raspuns va rog,.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Inteleg ca ai domiciliul in Germania. In acest caz poti calatori cu actul de identitate, nici nu ai nevoie de pasaport.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Suna la consulatul sau ambasada Romaniei din Berlin sau dintr-un alt oras german. Problema e prea specifica pentru a putea fi rezolvata pe net.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Roaga pe cineva di tara sa sune la pasapoarte, sau la externe, si sa afle exact ce ai de facut! Eu stiu ca trebuie sa fie valabilinca 6 luni, dar exista riscul sa fie kestie de 2/3 zile, care iti pot crea probleme incredibile! Success!

| simpluEu. a răspuns:

Poti calatori cu cartea de identitate...esti cetatean U. E.

| simpluEu. a răspuns:

Ups....scz regis am dat raspunsul asemanator cu al tau....P.S.eu nu ma uit la raspunsurile date.

| kh1ss a răspuns:

Poti sa mergi doar cu buletinul