| Popescu_Nastasia_1948 a întrebat:

Am plecat din Romania in anul 2002 si anume in Grecia unde aveam o fiica casatorita cu un cetatean grec.Am lucrat acolo la negru deoarece nu am putut altfel decat cateva luni.Acum vreau sa ma intorc in Romania si vreau sa stiu cu cati bani pot pleca din Grecia pentru a nu avea probleme nici cu statul roman dar nici cu cel grec? Va multumesc anticipat pentru raspuns.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti pleca cu toti banii pe care i-ai castigat legal, doar ca daca ai peste 10.000 de euro asupra ta trebuie sa-i declari la granita, atat la iesirea din Grecia, cat si la intrarea in Romania.
Sfatul meu este sa faci trimiterea banilor din Grecia in Romania prin transfer bancar. Este riscant sa porti asupra ta sume mari de bani, mai ales daca te vei reintoarce cu masina in Romania.
In cazul tau si daca ai incredere in fiica ar trebui ca ea sa-ti trimita banii prin transfer bancar.