| verdikt a întrebat:

Scuze ca revin cu intrebarea am inteles ca am deschis dosar de ucidere de inculpa.
(am facut un accident fara victime sau ce inseamna fara victime? moarte?)ce inseamna alea?
(a trecut o luna jumate de la accident dar nu cred ca a murit nimeni insa cineva mi-a zis ca cel mai probabil mia deschis dosar de ocidere de inculpa sau tentativa de omor? nu stiu ca nu ma pricep dau funda mersi anticipat

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Am puternica impresie ca nu prea cunosti legislatia rutiera si nici limba romana.
Daca nu exista victime nu ti se poate deschide dosar penal, pentru nici o infractiune, fapta ta ar putea fi doar contraventie.
Doar in cazul ca ar exista victime (persoane ranite sau moarte in urma accidentului) ai putea avea dosar penal pentru vatamare corporala din culpa (in cazul ranitilor) sau ucidere din culpa (in cazul mortilor).

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru verdikt):

Cu atat mai mult trebuia sa stii legislatia rutiera, ai invatat-o recent.
Si daca voiai un raspuns concret si la obiect trebuia sa expui situatia de fapt, exact cum s-a intamplat si ai fi primit un raspuns precis.