| anonim_4396 a întrebat:

Se dau X şi Y. Bunica lui X şi bunicul lui Y sunt fraţi. Ce grad de rudenie există între X şi Y? Pot forma ei o familie, sau este împotriva oricărei legi?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

X si Y sunt rudenii de gradul VI, asa ca se pot casatori legal, casatoria este interzisa doar pana la gradul IV inclusiv (cu precizarea ca in cazuri speciale se accepta si intre cei de gradul IV, cu avizul medicului).
Problema este in privinta casatoriei religioase, unele culte nu accepta casatoria intre rudenii de acest grad.
Numai bine!

11 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Vrei sa te cotai cu varu-tau de gradu' doi? Da-ti-i drumu', copii, ca, deh, doar... dragostile nu stiu de varsta sau ilegalitate! laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt veri de gradul 2 si nu e legal

| BANN3R a răspuns:

Veri? thinking

| Dexaa a răspuns:

Păi dacă bunicii lor sunt fraţi, atunci ei sunt verişori de gradul 2. Şi nu, nu cred că pot întemeia o familie.

| Miha3 a răspuns:

Pai dupa popor nu prea se poate, dar legal este ok.

| Dexaa a răspuns (pentru Miha3):

M-am informat ceva mai bine, şi este ilegal.

| Miha3 a răspuns (pentru Dexaa):

Eu stiam ca gradele de rudenie se iau de la parinti si de la gradul 3 e legal.

| Dexaa a răspuns (pentru Miha3):

Păi aici x şi y sunt verişoti de gradul 2. Deci, e ilegal.

| Mariiaamariiaa a răspuns:

X si Y sunt veri de gr 2, respectiv rude de gr 6. Legea permite casatoria de la gr 4 ( veri primari) in sus. Nu este impotriva niciunei legi. Imoral este, dar ilegal nu.

| SweetyDee a răspuns:

Sunt veri de gradul 2.

| Manuttzu a răspuns:

Buna..am si eu o intrebare..ma pot casatori cu nepoata tatalui meu vitreg...eu si tatal meu vitreg avem nume diferite de familie...deci tatal vitreg are un frate iar acel frate are o fata..ma pot casatori cu ea?