| anonim_4396 a întrebat:

Se mai poate contesta amenda daca am platit-o? Mi-am dat seama ca ceva nu e in regula d-abia dupa ce am platit-o.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mai poti face plangere contraventionala, chiar daca ai platit amenda, singura conditie este sa nu fi depasit deja 15 zile de la data procesului-verbal de contraventie.
Si sa stii ca nu ai sanse de castig daca singurul motiv este ca pe altii nu i-au amendat, mai ales ca prin plata amenzii ai recunoscut ca ai fost amendat legal.

| leninsgradon a răspuns:

Este vorba despre o amenda auto, incalcare linie continua simpla intr-un loc prin care se intra la penny si nu ai cum altfel sa intri decat prin viraj la stanga in acea zona.

| suntserios a răspuns (pentru leninsgradon):

Raspunsul la intrebarea cu contestatul e da, poti contesta daca ai platit.

Dar esti tu sigur ca nu se poate intra la Penny decat virand stanga pe linie continua, sau doar iti era lene sa intorci intr-un loc permis si sa intri prin viraj la dreapta la penny?

| leninsgradon a răspuns (pentru suntserios):

Acel loc permis e la vreo 600 de m, toti fac la stanga acolo si doar pe mine m-a luat

| suntserios a răspuns (pentru leninsgradon):

Aha, faptul ca ti a fost lene nu e un motiv sa contesti amenda.
La fel cum nici faptul ca ca doar pe tine te-a luat

| leninsgradon a răspuns (pentru suntserios):

Bun, nu i-a fost nimanui lene si eu am pus doar o intrebare la care era suficient un singur raspuns, salut

| suntserios a răspuns (pentru leninsgradon):

Pai e clar că ție ți a fost lene.
Ți am răspund destul de clar la întrebare și ți am zis și că faci degeaba contestația

| leninsgradon a răspuns (pentru suntserios):

Poti sa spui ca fac degeaba contestatia pana nu mai poti, am vrut doar un simplu raspuns la o intrebare poti sa incetezi acum

| suntserios a răspuns (pentru leninsgradon):

De ce sa încetez? Văd zilnic șoferi nesimțiți că tine cărora nu le pasa de legi și zero respect față de restul participanților la trafic. Când am șansa le zic tuturor cat de nesimțiți sunt. Și știți și voi că sunteți nesimțiți, dar e nevoie sa vinde aducă aminte

| leninsgradon a răspuns (pentru suntserios):

Nesimtit esti tu bulangiule, am pus o intrebare despre amenzi, atat. Presupun ca ai obiceiul sa faci din rahat bici, si mai pune si tu mana pe o carte de limba romana sau legislatie sa iei si tu permisu ala, daca ai varsta necesara pentru permis ca nici 17 ani nu ai si comentezi.

| suntserios a răspuns (pentru leninsgradon):

Cum știi că un om rămâne fără argumente? O baga pe aia cu pune mana pe o carte de limba română deși răspunsurile sunt scrise corect

Amuzant asta cu 17ani. Chiar luna trecută am făcut 17 ani...17 ani de când am permis. Ha ha ha.

Hai sa ai o zi buna și grija cum intri la Lidl. Nu mai fi nesimțit in trafic că vezi că te costa.