| FlorinHariuc57 a întrebat:

Se permite sa porti arma falsa?(Adica din plastic), de exemplu un pistol sau un ak47 din plastic, dar arata real?
Fara a ameninta pe cineva cu arma.

Răspuns Câştigător
| Andreibbv19 a răspuns:

Da este 100% legal, conform legii.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca se incadreaza la replicile de arme tip airsoft le poti purta fara probleme, singura conditie este sa ai peste 18 ani.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă o porți vizibil în public, nu calci legea, prin faptul că arma ta este evident de jucărie, nu poți face rău cu ea, eventual să o folosești ca o măciucă.
Dar inconvenientul poate veni din altă parte. Cine te vede cu ea, în public, nu are de unde ști dacă este reală sau nu, el o vede, poate să înterpreteze că este reală.
El sună la 112, cere poliția și spune ce a văzut, un civil înarmat cu AKM-47 care se plimbă pe stradă. Poliția nu are de unde să știe dacă e de jucărie au nu, sau dacă tu nu ești un nebun ieșit pe stradă să te răcorești trăgând cu cartușe după unii și alții.
Așa că va trimite un echipaj, care în cel mai bun caz îți va spune să nu te joci pe stradă de-a Rambo.
Asta în cel mai bun caz.