| Deadman113 a întrebat:

Se poate calatori acum in UE fara certificat verde?

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In unele tari da, in altele nu.
Este bine sa vezi conditiile de calatorie in tara unde vrei sa mergi, acestea se pot schimba de la o zi la alta.

| Frank51 a răspuns:

Conform MAE, un certificat valabil este încă necesar.

| Brizbriz a răspuns:

Nu, trebuie sa verifici la mae daca unde te duci iti permite

| RxTx a răspuns:

Zilele trecute a vrut un vecin sa plece in Belgia s-a dus la aeroport si acolo l-a intrebat de certificat verde sau de test covid
Si i-a propus sa faca acolo un test rapid pe loc la 450 lei
Si si-a vagat piciorul ca era cam fara nici un ban la el avea doar biletul de avion si 50 lei care i-am dat eu sa zica vodaproste
Si nu a putut sa plece din Romania

| sadrian46 a răspuns (pentru RxTx):

Și cum a plecat așa, cam fără bani la el?

| RxTx a răspuns (pentru sadrian46):

Așa sunt mulți din noua generație de cochii ne bătuțu ne puși să învețe o meserie ne puși să învețe carte.
Nici munca nu le place

Subt mulți neisprăviți dinăștia

Ma uit la noua genrarie doar sa bea sa se drogeze pe lângă blocuri să umble în găști să care o combinație să fure ceva să înșele pe cineva
Criminalii de mâine!

Eu ii cumparasem ziare am dat eu telefon pentru el sa ii gasesc job-uri
Am vorbit eu cu dictie fonetica frumos elevat si foarte respectos
I-am facut rost de job-uri.mereu cand treceam pe langa apartamentul lui ii lasam un carton de oua
Sau ceva conserve
Si mi-am pus obrazul pentru ela o cofetarie sa fie angajat iar el a cerut taxi.
L-am primit in casa ma mine si mi-a furat din portofel

Prietenii lui zilele trecute mi-au furat telefonul de langa mine de pe banca si nici macar nu au plecat 2 metri si mi-au cerut fiecare cate 50 euro ca sa mi-l dea inapoi.

Unii intra pe gemulete pe la amaneturi fura

Altii sparg boxe pe la subsolul blocurilor

Altii se angajeaza o zi doua ca paznic pe santiere si vand sculele de pe acolo

Numai dinastia subt acum noua genrratie de derbedei.

Asa că acun ultima data la prostit pe un homosexual din belgia ca si el ar fi homosexual si sa se duca pe banii acelui homosexual in belgia
Si ala i-a cumparat biletul de avion

Si eu ca sa nu imi nai ceara mereu cand ma vede tigari bere

I-am dat eu 50 lei de vodaproste de pomana doar doar sa nu il mai vad

Si i-am facut Cecin-ul online

Asta este noua generatie de copii care vor ajinge la puscarii donatori de organe

Iar in locul lor vor veni asiatici africani
Care vor pune mana pe munca si care vor acapara tara asta intr-un an doi se ca chema africa

| sadrian46 a răspuns (pentru RxTx):

Da. dar câți? Toți, nu. Deci câți?

| Tudorchiriac a răspuns (pentru RxTx):

V-ati batut joc de limba romana.
In primul rand, dupa spusele dvs, am remarcat ca sunteti trecuta de 40 de ani si va perturba generatia noastra. Totusi, asta nu va da nicio scuza sa ne puneti pe toti intr-o oala, unde aruncati cu ura. Cum ar fi sa va spuna cineva: "Ce prosti is batranii astia din ziua de azi, numa sa comenteze stiu. Doar ratati singuratici care n-au ce face." Desi e urat sa zic asta, cred ca vi se potriveste.
In al doilea rand, v-a pus cineva sa-l ajutati pe "derbedeul" ala? Sunt sigur ca sunteti buna la inima, dar daca se ajunge sa vi se fure din portofel, e clar ca nu stiti sa faceti diferenta dintre persoanele care trebuie ajutate cu adevarat si cauzele pierdute. Cat despre dumneavoastra, va rog sa nu mai aruncati cu noroi in oricine prindeti, pentru ca tot dvs veti suferi in final ✌

| RxTx a răspuns (pentru Tudorchiriac):

Scuze
Marea majoritate
Nu toți

| NunuNini a răspuns (pentru RxTx):

Doamne!
Spune-mi ca nu esti roman. Ca esti migrant si abia acum inveti limba romana. Altfel nu pot intelege cum macelaresti asa limba romana. Si mai afirmi ca ai vorbit "cu dictie fonetica frumos elevat ".
Daca stii ce este vorbirea elevata. https://www.dex.ro/elevat

| RxTx a răspuns (pentru NunuNini):

Scriu de pe un teledon

| RxTx a răspuns (pentru NunuNini):

Telefonul meu apasa pe alte taste sau imi schimba fara voia mea propozitii sau imi schimba cuvinte
Si mie imi este foarte lene sa ma lupt cu el sa il conving sa lase textul asa cum l-am gandit eu
Ma steeseaza si faptul că apas pe alte taste nu e ca la calculator/ laptop

Subt dispus sa dovedesc ca eu pot comunica corect cu dicție fonetică gramatică în limba oficială de stat
Na că expresia aceasta nu ai mai auzit-o
Limba ificială de stat
Ți-am dat-o sub centură!

| NunuNini a răspuns (pentru RxTx):

Nici un telefon nu face astfel de greseli! Cat despre ultima afirmatie, ti-ai dat-o singur sub centura. Nici macar asta nu intelegi. Acum insa, inteleg eu ce fel de om esti.
Mai bine renunta sa mai scrii aici. Doar citeste si invata.

| RxTx a răspuns (pentru NunuNini):

Ia de la mine un ignor