| UnAltUtilizatorTpu1 a întrebat:

Se poate deschide o afacere care sa aiba sediul social doar online? Cu adresa siteului web si atat? Care sunt acelea?
Stiu ca sunt firme care vand si produse sau anumite servicii si n-au nevoie de sediu fizic

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

PFA nu este firma dar trebuie sa aiba sediu profesional, conform OUG nr.44/2008, citez:
"ART. 5.Persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale şi întreprinderile familiale trebuie să aibă un sediu profesional pe teritoriul României, în condiţiile prevăzute de lege."

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Orice firma din Romania, indiferent de obiectul de activitate, trebuie sa aiba un sediu social si acesta trebuie sa fie real si fizic (o casa, un apartament, un birou intr-un bloc de birouri, etc).
La noi nu exista ce spui tu.

| Dana2103 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Toate firmele trebuie sa aiba sediu social? Si pfa?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dana2103):

PFA nu este firma dar trebuie sa aiba sediu profesional, conform OUG nr.44/2008, citez:
"ART. 5.Persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale şi întreprinderile familiale trebuie să aibă un sediu profesional pe teritoriul României, în condiţiile prevăzute de lege."