| berges234 a întrebat:

Se poate întra în Canada în 2024 fără viza? Doar cu pașaport electronic?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Pentru studii, munca sau sedere peste sase luni trebuie ceruta viza.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"Cetățenii români pot călători în Canada fără viză în scop turistic sau de afaceri, în baza pașaportului simplu electronic, pentru o ședere neîntreruptă de cel mult 6 luni. Pentru posesorii unui pașaport simplu non-electronic, cum este cel temporar, este necesară obținerea vizei de intrare (pentru șederi de până la 6 luni) sau de tranzit aeroportuar, după caz. Informații cu privire la condițiile de intrare în Canada, inclusiv categoriile de viză, pot fi consultate la https://www.cic.gc.ca/english/visit/visas.asp.

Pentru șederi neîntrerupte cu durată mai mare de 6 luni, este necesară obținerea vizei de vizitator sau alte categorii, după caz (studii sau muncă).

Cetățenii români care călătoresc în Canada pe cale aeriană, în scop turistic, de afaceri sau pentru vizitarea unor rude/prieteni, pentru șederi neîntrerupte de până la 6 luni, trebuie să solicite și să obțină, în prealabil, o autorizație electronică de călătorie (Electronic Travel Authorization – eTA).
Autorizația electronică de călătorie nu este necesară pentru călătoriile efectuate pe cale terestră (auto, tren) sau maritimă.

Atenție! Pot solicita eTA numai posesorii de pașapoarte electronice. "

https://www.mae.ro/travel-conditions/3678

suntserios
| suntserios a răspuns:

Că turist nu ai nevoie de viza ca pentru SUA. Ai nevoie doar de eta

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Pentru studii, munca sau sedere peste sase luni trebuie ceruta viza.